Dagens Skifu

2022-07-04
Dagens Skifu som nog inte exakt har krympt på tal om geofencing och spatial databehandling, 😉
" Polisutredningen gäller tre personer som misstänks för brott i samband med ekonomiska transaktioner och byggprojekt som utförts av Sundsvalls kommuns fastighetsbolag Skifu.
Bolagets förra vd fick lämna sitt jobb i april 2020 med ett avgångsvederlag i miljonklassen sedan det framkommit oklarheter om hur han skött sitt arbete. Han polisanmäldes sedan och misstankarna gäller grovt tagande av muta. Han påstås ha gynnat och haft privata affärsförbindelser med Skifus leverantörer.
Ex-vd:n har konsekvent nekat till att ha gjort något brottsligt.
En annan misstänkt är en person som anklagas för givande av muta. Han äger flera bolag som har fått större jobb av Skifu. Enligt en internutredning ska bolagen ha fått några uppdrag utan upphandling. Mannen och Skifus ex-vd uppges också ha haft privata affärer vid sidan om, i form av ett byggprojekt i fjällvärlden.
Även han nekar till brott.
En tredje misstänkt är en affärskompanjon till ex-vd:n som ska ha fått intern information om budgivning och prisnivåer i samband med att Skifu sålde en fastighet.
Polisutredningen har pågått i drygt ett och ett halvt år och i april meddelade polisens korruptionsenhet att åklagarens målsättning var att kunna ta ställning till eventuellt åtal innan sommaren.
Men utredningen har dragit ut på tiden ytterligare och nu skjuts beslutet om åtal, alltså om åklagaren ska väcka åtal eller lägga ner utredningen, fram till sensommaren eller hösten.
"Något beslut i åtalsfrågan har inte tagits men kan förväntas kort efter sommarsemestrarna", skriver åklagaren Mats Jansson i ett mejl till ST."

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram