Från Blågult Till Blågult

2022-06-20
Men i motsats till vad många kanske befarat lyckades ju Zelenskyj undvika referenser till både Gustav II Adolf och Karl XII när han talade om Ryssland i våras, och han läste istället upp ett förhållandevis floskellöst tal om värdegrunds­frågor och den gemensamma färgen på Sveriges och Ukrainas flaggor.
– Färgerna blått och gult är kanske de mest populära färgerna i världen nu, sa Zelenskyj och avslöjade att svenska politiker varit en av de första som gav stöd till den ukrainska regeringen.
– De associeras med frihet, värdighet och rättvisa. Därför är det inte alls ologiskt att Sverige är ett av de länder som gett Ukraina mest stöd i världen, sade han vidare om färgerna.
– Den svenska nationen var ett av de första länderna som bidrog med stöd till Ukraina. Alla vet vad Sverige eftersträvar. Vi kämpar tillsammans. Det var ett historiskt beslut när Sverige skickade vapen till Ukraina. Vi är väldigt tacksamma, sade han.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram