Backande Blinken Om Taiwans Självständighet

2022-05-27
Ja nu när det är öppet att se att den Djupa Staten har blivit spelad sedan åtminstone 15 år tillbaka så blir det ju lite mer besvärande att spela vidare som att ingenting har hänt:
Den nya versionen erkänner fortfarande att relationen mellan Taiwan och USA är inofficiell och säger att USA "har en långvarig politik för ett Kina, som styrs av Taiwan Relations Act, de tre gemensamma kommunikéerna mellan USA och Kina och de sex försäkringarna."
Men idag backade Tony Blinken från utrikesdepartementets uppdaterade faktablad. Bidens utrikesminister Tony Blinken sa till reportrar att USA inte stöder Taiwans självständighet från Kina. Daily Mail rapporterade:
Utrikesminister Antony Blinken utfärdade en skarp varning på torsdagsmorgonen att hotet från Kina kommer att "testa USA:s diplomati som inget vi någonsin sett förut" - men insisterade på att Amerika inte vill ha ännu ett kallt krig och inte stöder Taiwans självständighet.
Han sa också i talet vid George Washington University att Kinas samarbete med Vladimir Putin efter hans invasion av Ukraina "slår varningsklockor", Peking under Xi Jinping har "mer repressiv hemma och mer aggressiv utomlands" och anklagade kommunistpartiet för att försöka undergräva den globala ordningen.
Blinken lade upp Biden-administrationens politik gentemot Kina efter att presidenten höjde på ögonbrynen genom att säga att USA skulle engagera sig "militärt" om det blev en invasion av Taiwan.
Blinken har ett mycket misstänkt förflutet. Kanske är det därför han gärna överlämnar Taiwan till KKP, Blinkens föräldrar är nära George Soros.
Biden-regimen blev synade och torskade.
Amerikaner uppskattar inte det faktum att varje åtgärd som Biden-administrationen gör hjälper Kina och skadar USA. Frihet är inte en del av Biden-agendan. Detta är ingen överdrift, det här är allvarligt.
Blinken vägrade att straffa Kina för Wuhan-pandemin som dödade över en miljon amerikaner och skapade en ekonomisk katastrof.
Blinken lämnade också amerikaner att klara sig själva i Afghanistan efter att han gav landet till taliban-terroristerna. Detta var en nationell skam.
Biden-regimen är svag. De lurar inte det internationella samfundet, bara mainstreammedia.

Ingen har väl på ett brutalt vis, lagt sig i Kinas inre angelägenheter eller, när blir Taiwan nästa Ukraina?
Kina konfronterar USA:s utrikesminister.
Antony Blinkens tal om att motverka Pekings inflytande "smutsar" landet, enligt kinesiska tjänstemän.
Det kinesiska utrikesministeriet slog på fredagen ut USA:s utrikesminister Antony Blinken för att ha "smutsat landet" efter att han krävde åtgärder för att motverka Pekings växande globala inflytande.
Dagen innan hade Blinken utfärdat ett 45 minuter långt tal som väckte oro över Kinas "avsikt att omforma den internationella ordningen" i vad vissa har kallat det mest omfattande uttalandet hittills om Kina från USA:s president Joe Bidens administration.
"Kina är det enda landet som har både avsikten att omforma den internationella ordningen - och i allt högre grad den ekonomiska, diplomatiska, militära och tekniska makten att göra det", sa Blinken.
"Pekings vision skulle flytta oss bort från de universella värderingar som har upprätthållit så mycket av världens framsteg under de senaste 75 åren" , tillade han och uppmanade det internationella samfundet att försvara status quo och närma sig relationerna med Peking "med mer realism.”
Han anklagade också Peking för att öka spänningarna kring Taiwan och anklagade Kina för att "avskurna Taiwans förbindelser med länder runt om i världen och blockerade det från att delta i internationella organisationer."
Blinkens tal "sprider falsk information, överdriver Kina-hotet, blandar sig i Kinas inre angelägenheter och smutsar ner Kinas inrikes- och utrikespolitik" , sa det kinesiska ministeriets talesman Wang Wenbin vid en vanlig presskonferens.
Wang tillade att Kina "bestämt motsatte sig" Blinkens anförande och att det visade Washingtons önskan att "innehålla och undertrycka Kinas utveckling och behålla USA:s hegemoni och makt."
Tidigare i veckan gjorde Joe Biden ett oväntat tillkännagivande att USA skulle ingripa militärt i händelse av en kinesisk invasion av Taiwan, vilket kom mycket till stor bestörtning och upprördhet för kinesiska tjänstemän. Uttalandet korrigerades dock snabbt av ett antal amerikanska tjänstemän, som insisterade på att presidentens ord inte representerade en förändring av USA:s långvariga erkännande av "Ett Kina"-politiken, som hävdar Kinas suveränitet över Taiwan.
I sitt tal på torsdagen försökte Blinken återigen förtydliga Bidens uttalande och upprepade att USA inte erkände östaten som oberoende och uttryckte förhoppningar om att skillnaderna över sundet mellan Taiwan och Kina "löses med fredliga medel."
Blinken betonade dock att "även om vår politik inte har förändrats, är det som har förändrats Pekings växande tvång." Han anklagade Kina för "provokativ retorik och aktivitet" mot Taiwan, med hänvisning till påstådda flygningar till taiwanesiskt luftrum med kinesiska flygplan.
Tidigare denna månad anklagade Taipei Peking för att flyga 18 militärflygplan, inklusive två kärnvapenkapabla bombplan, in i dess luftförsvarszon. Blinken uppgav att dessa handlingar var "djupt destabiliserande" och hotade freden och stabiliteten i Taiwansundet.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram