Vindkraftsmotstånd I Sollefteå

2022-05-02
När miljöaktivister kommer på att vindkraften är en blåsning av bibliska dimensioner 🙂

Frekvensreglering –gör det möjligt att gasa och bromsa i kraftverken
Om en avvikelse i frekvensen skulle uppstå, är det viktigt att frekvensen snabbt kan stabiliseras. För att kunna göra detta används olika former av frekvensreglering som systemtjänst. Det finns både automatiska och manuella sätt att reglera frekvensen. Automatisk frekvensreglering finns i många vattenkraftverk. Utrustningen som är kopplad till kraftverkets turbin, kan automatiskt öka eller minska elproduktionen utifrån den frekvens som råder.
Rotationsenergi – rörelseenergi som köper tid att rätta till obalanser
En tredje viktig systemtjänst som behövs för att snabbt kunna parera avvikelser i frekvensen är rotationsenergi – en rörelseenergi som bara turbiner och generatorer i de stora kraftverken kan erbjuda. När kraftverket slutat driva generatorn så fortsätter turbinerna tack vare sin rörelseenergi att snurra en stund till. På så sätt kan kraftverket fortsätta att producera el ett tag till. Något förenklat skulle man kunna säga att rotationsenergin köper tid som kan användas för att justera frekvensen. Ju tyngre generatorn och turbinsträngen är, desto längre kan detta fortsätta. Ju mer rotationsenergi vi har i vårt elsystem desto lättare är det att upprätthålla frekvensen och därmed stabilitet i elsystemet. Vattenkraft och kärnkraft har mycket rotationsenergi, medan väderberoende kraftslag som vind- och solkraft saknar denna egenskap.
Effektreserven – när elproduktionen inte räcker till
Ett fjärde stöd för elsystemet är effektreserven, som har en lite längre planeringshorisont. Effektreserven används vid tillfälliga lägen när vår elförbrukning ser ut att överstiga produktionen av el. Inte sällan används effektreserven under riktigt kalla vinterdagar när vårt behov av el är extra stort. Unipers anläggning Karlshamnsverket är en del av Svenska kraftnäts effektreserv under vinterperioden. Kraftverket kan snabbt startas upp och producera el med kort varsel när det behövs. På bara två timmar kan Karlshamnsverket gå från beredskap till produktion.
Under de senaste åren har andelen väderberoende kraftslag, som vind- och solkraft, ökat. I takt med att detta sker, ökar risken att obalanser uppstår i elsystemet – som kan leda till elbrist eller allvarliga störningar i elnätet. Man skulle kunna säga att ju mer väderberoende kraft vi har, desto viktigare blir det att vi också har tillgång till vattenkraft och kärnkraft som också kan balansera och stabilisera systemet när det behövs, tillsammans med olika systemtjänster.
Vad är då lösningen på detta? Jo att köra vindsnurrorna som propellrar!..
" Vindkraftsbygget ”Twin Peaks” i Sollefteå har upprört ortsbor så till den grad att en grupp aktivister nu demonstrerar mot bygget.
Bland annat har man grävt ner en bil mitt i grusvägen och cementerat runt den för att den ska sitta fast i vägen.
Redan under söndagen inleddes demonstrationen mot vindkraftsbygget Twin Peaks i Sollefteå.
I ett pressmeddelande skriver aktivisterna att ”ett antal engagaerade medborgare har sett det nödvändigt att genom direkt aktion rikta uppmärksamheten på, och försöka sätta stopp för” bygget som de menar är en ”hänsynslös exploatering av den norrländska landsbygden”.
Enligt SVT:s reporter på plats är det flertalet aktivister på platsen, varav en av dem sitter i en bil som är nedgrävd i marken. Ytterligare några sitter upphissade i ett träd.
Även polisen är närvarande är för att prata med demonstranterna.
Vindkraften har länge varit en intensivt debatterad fråga i Sollefteå kommun.
Nu kräver aktivisterna bakom demonstrationen att vindkraftsprojekten i Salsjö, Ranansjö och Vaberget stoppas."

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram