Enligt SvD...

2022-05-02
" De viktigaste händelserna just nu
• Sveriges utrikesminister Ann Linde säger i SVT att hon tror att Finland kommer att gå med i Nato. ”Det tror jag man kan säga ganska säkert”, säger hon i programmet.
• Ukrainas chefsåklagare Iryna Venedictova säger att 9 158 brott utreds sedan Rysslands invasion och att många av brotten är ”rena krigsbrott”.
• 100 civila har hittills evakuerats från stålverket Azovstal i Mariupol. Det uppger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på Twitter.
Senaste nytt om Ukrainakriget
Tea Oscarsson2 min
Lavrov: 9 maj inte viktigt datum för kriget
Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov hävdar att 9 maj - årsdagen för segern i andra världskriget - inte kommer att påverka hur Ryssland agerar i kriget.
– Våra trupper kommer inte att basera sina aktiviteter på ett särskilt datum, sade han till italienska Mediaset.
Flera bedömare har sagt 9 maj är ett viktigt symboliskt datum, och att det kan vara viktigt för ryska ledningen att visa upp någon form av seger eller framgång till det datumet.
Enligt Lavrov kommer ryska truppers förflyttning endast att "väga risker för civila och ryska trupper".
Karolina Kylén05:44
Rysk militärtopp undkom attack
Rysslands president Vladimir Putin och generalstabschefen Valerij Gerasimov i samtal. Arkivbild
Rysslands president Vladimir Putin och generalstabschefen Valerij Gerasimov i samtal. Arkivbild Foto: Sergei Guneyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Rysslands högste uniformerade militär, generalstabschefen Valerij Gerasimov, uppges med nöd och näppe ha undkommit en ukrainsk attack på lördagen. Hundratals ryska soldater och en lägre general ska ha dödats i attacken.
Valerij Gerasimov, armégeneral och förste vice försvarsminister, ska ha besökt en ledningscentral i Izium sydöst om Charkiv på lördagen, enligt en ukrainsk och två amerikanska källor, rapporterar The New York Times.
Ukrainsk underrättelsetjänst ska ha snappat upp uppgifter om besöket och attackerat skolbyggnaden, som fungerade som stab för de ryska luftburna styrkorna och för den andra kombinerade armén. Då ska Gerasimov redan ha hunnit lämna lokalerna, men 200 soldater och en lägre general – generalmajoren Andreij Simonov – ska ha dödats, uppger en av källorna för tidningen.
Tankesmedjan ISW skriver att attacken mot ledningscentralen antagligen skedde med raketartilleri. (TT)
Karolina Kylén05:42
Beskjutning av stålverk
Strax efter det att evakueringen genomförts från det belägrade stålverket i Mariupol på söndagen återupptogs den ryska beskjutningen av komplexet, uppger en ukrainsk soldat som befinner sig i de underjordiska kulvertarna.
– Ockupanterna började skjuta på Azovstal igen så fort evakueringen av några ukrainare var genomförd, säger Denis Stjlega, en befälhavare vid nationalgardet, till ukrainsk tv, enligt CNN. (TT)
Karolina Kylén05:41
Glad över evakuering
Ställföreträdande befälhavaren för Azovbrigaden, Svjatoslav Palamar, är glad över att evakueringarna av stålverket i Mariuopol har kunnat inledas. Han säger i en telefonintervju från stålverket med AP att han hoppas att de kommer att fortsätta tills alla – civila liksom soldater – är ute.
Det har varit svårt att nå en del av de skadade i komplexet, som ovan jord bombats sönder och samman.
– Det är bråte. Vi har ingen specialutrustning. Det är svårt för soldater att plocka upp delar som väger ton med sina bara armar, säger Palamar.
Det finns inte tillräckligt med vatten, och det stinker från ruttnande kroppar.
– Bästa lösningen på den här situationen är att vi evakueras. Verkar det vettigt att fortsätta att utföra den här massakern, frågar han sig.
Palamar säger att de kommer att fortsätta att hålla ställningarna tills dess att han får andra order. Han säger att han tror att insatsen har gjort skillnad.
– För om vi inte hade gjort det, hade frontlinjen varit mycket större, den skulle ha varit i ett annat område. (TT)
Karolina Kylén05:39
Järnvägsbro sprängd
En järnvägsbro i ryska Kursk har utsatts för ett sprängdåd, uppger det regionala styret på meddelandetjänsten Telegram, enligt AP.
De senaste veckorna har ett antal bränder och explosioner inträffat i Ryssland, i närheten av gränsområdena mot Ukraina. Söndagens explosion förstörde delvis bron i närheten av byn Konopelka.
– Det var ett sabotage, en brottsutredning har inletts, säger guvernören Roman Starovojt enligt statligt kontrollerade nyhetsbyrån Tass. (TT)
Nils Lolki går22:50
Åklagare i Ukraina: Mer än 9 000 krigsbrott
Ukrainas chefsåklagare Iryna Venedictova säger att 9 158 brott utreds sedan Rysslands invasion och att många av brotten är "rena krigsbrott". Det rapporterar CNN.
"Vi har redan identifierat 15 möjliga krigsbrottslingar, varav av 10 i Butja. De hålls ansvariga för tortyr, våldtäkter och stölder", säger Venedictova, enligt CNN.
Nils Lolki går21:35
Ann Linde: Finland går med i Nato
Utrikesminister Ann Linde (S) återupprepar i SVT:s Agenda att hon tror att Finland kommer att gå med i Nato.
– Det tror jag man kan säga ganska säkert, säger hon.
Det förändrar balansen, enligt Linde. Tidigare har Sverige och Finland bidragit till stabilitet i närområdet eftersom båda länderna varit militärt alliansfria, säger hon.
– Om nu Finland går med, då gäller inte samma sak längre. Då måste vi se vad kommer det att bli för slutsatser för vår del.
Linde säger att hon själv inte har bestämt sig vad hon tycker i frågan om ett svenskt Natomedlemskap.
Den 12 maj ska Socialdemokraterna avsluta sin interna dialog i Natofrågan och den 13 maj ska en säkerhetspolitisk analys offentliggöras. (TT)
Nils Lolki går17:30
Rysk representant kallas upp till UD
På fredagen kränktes svenskt luftrum söder om Blekinge av ett ryskt militärplan. Svenska jaktplan gick upp och mötte planet, som även var inne i danskt luftrum.
Försvarsminister Peter Hultqvist säger till Dagens Nyheter att en representant för den ryska ambassaden kommer kallas upp till UD och där ska man "tydligt tala om att det här inte är acceptabelt".
Negra Efendici går15:42
100 evakuerade ur stålverket i Mariupol
FN bekräftar nu att en evakuering av civila som sökt skydd i stålverksanläggningen Azovstal i hamnstaden Mariupol pågår under söndagseftermiddagen.
Lokala myndigheter uppgav tidigare att det kommer att finnas möjlighet för civila att lämna Mariupol under söndagen – men det är oklart om människor kan ta sig till uppsamlingsplatsen på ett säkert sätt.
FN bekräftar nu uppgifterna och Saviano Abreu, talesperson i humanitära frågor, säger till AP att evakueringen görs i samarbete med Internationella rödakorskommittén och koordineras med såväl ukrainska som ryska företrädare.
”Vi ber för att allt ska fungera”, skriver lokala företrädare på Telegram.
Ukrainas president Volodomyr Zelenskyj twittrade under söndagseftermiddagen att evakueringen är påbörjad och att en första grupp på cirka 100 personer är på väg ut.
"Imorgon ska vi träffa dem i Zaporizhzhia" skrev presidenten som också uttryckte tacksamhet till teamet som arbetar med evakueringen tillsammans med FN.
(TT)
Nils Lolki går14:43
Gazproms gasexport minskar markant
Gazproms export av gas till Västeuropa har till stor del minskat.
Sanktionsbeslut från EU-håll liksom ökade möjligheter att i stället importera flytande LNG-gas från andra aktörer gör att Gazproms exportsiffror minskade i april till den lägsta nivån på tre månader.
I genomsnitt varje dag i april exporterade företaget 387 miljoner kubikmeter gas till länder utanför före detta Sovjetunionen, en nedgång med 22 procent jämfört med i mars. Gazprom redovisar inte exakta exporttal nedbrutet på olika länder men ytterligare en bakomliggande orsak bedöms vara minskat behov i flera europeiska länder som resultat av ett allt varmare väder. (TT)
Jan Semnebyi går09:31
Nancy Pelosi träffar Zelenskyj i Kiev
Det amerikanska representanthusets talman, Nancy Pelosi, har träffat Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i Ukrainas huvudstad Kiev.
Pelosi, landets formellt sett tredje mäktigaste politiker, är den hittills högst rankade ledaren från USA som har besökt Ukraina sedan den ryska invasionen inleddes. Mötet är symboliskt viktigt för det fortsatta amerikanska stödet till Kiev. (TT)
Jan Semnebyi går06:35
Chersonbor vägrar rysk valuta
Från och med nu ska den ryska rubeln användas som valuta i staden Cherson i Ukraina, enligt de ryska styrkor som uppges styra staden.
Men många invånare gör motstånd.
Enligt Chersons ukrainske borgmästare Ihor Kolychajev är dock det enda banksystem som för tillfället fungerar i regionen ukrainskt, rapporterar BBC.
– Om de försöker införa rubel här skulle vi kastas tillbaka till 1992, innan Ukraina fick sin självständighet, säger han. (TT)
Nils Lolk30. april21:30
20 civila har fått lämna stålverket
En grupp civila har fått lämna det av ryska styrkor belägrade stålverket i Mariupol.
Uppgiften om de civilas möjliga fria lejd från stålverket kommer från en representant för de ukrainska soldater som finns i stålverksanläggningen Azovstal.
”20 civila, kvinnor och barn har kunnat lämna till en lämplig plats, och vi hoppas att de kan föras till Zaporizjzjia, som kontrolleras av Ukraina” meddelade biträdande befäl för soldaterna i anläggningen. (TT)
Negra Efendic30. april20:09
Ryskt militärplan kränkte svenskt luftrum
Ett ryskt plan kränkte svenskt luftrum vid Blekinge under fredagen, uppger Försvarsmakten på sin hemsida.
Flygplanet är av typen AN-30 och befann sig öster om Bornholm på fredagskvällen. Därefter flög det mot svenskt territorium. Under en kortare period kränkte planet svenskt luftrum för att sedan lämna området.
Svenska jaktplan följde händelsen och fotograferade planet, enligt Försvarsmakten.
Flygvapenchefen Carl-Johan Edström säger till SVT Nyheter att kränkningen ska ha varat i mindre än en minut.
– När det närmade sig svenskt territorium så följde de utefter gränsen och det var då de under en kort period kränkte svenskt luftrum, säger han till SVT Nyheter.
Enligt Edström lämnade det ryska planet svenskt luftrum efter att ha blivit kontaktade av Försvarsmakten.
Carl-Johan Edström tycker att det är oansvarigt och oprofessionellt att flyga så nära ett lands gränser med militärflygplan men han säger också att det kan ha varit ett misstag.
– Det finns inget som tyder just nu på att det här var medvetet, det kan mycket väl ha varit ett misstag, säger Edström till SVT Nyheter..
Försvarsminister Peter Hultqvist skriver i ett sms till SvD: "Det är helt oacceptabelt att kränka svenskt luftrum. Vi kommer självfallet att markera diplomatiskt mot detta. Agerandet är oprofessionellt och med tanke på det samlade säkerhetsläget synnerligen olämpligt. Svensk suveränitet ska alltid respekteras."
– Vi såg att de var på väg, vi var snabbt uppe, vi mötte dem och vi fanns där hela tiden, säger Försvarsmaktens presstalesperson Therese Fagerstedt till TT.
Vad gjorde det ryska planet på svenskt luftrum?
– Det är något vi får titta närmare på och göra en analys och beredning av. Jag vill inte kommentera det ytterligare i kväll, vi kanske får återkomma till det, säger Fagerstedt. På frågan om kränkningen kan betraktas som avsiktlig svarar Fagerstedt att det är svårt att avgöra. Men flygningen i sig, så nära svenskt luftrum, kan sannolikt i alla fall ses en markering från rysk sida, säger hon.
– Men om de faktiskt avsåg att kränka svenskt luftrum kan jag i nuläget inte svara på.
För cirka en månad sen kränkte fyra ryska stridsflygplan svenskt luftrum i samband med att Sverige och Finland genomförde en gemensam militärövning i Östersjön. Två svenska stridsflygplan skickades då upp för att möta dem.
De ryska stridsflygplan rörde sig ”någon kilometer” in i svenskt luftrum.
Enligt uppgifter till TV4 Nyheterna var två av flygplanen beväpnade med kärnvapen. Försvarsmakten ville dock inte kommentera vilka vapen stridsflygen bar.
Nils Lolk30. april19:34
Rysk missilattack mot flygplats i Odessa
Ryssland uppges ha attackerat Odessas flygplats med missiler. Landningsbanan på flygplatsen ska ha förstörts och går inte längre att använda. Det rapporterar Reuters.
"Som ett resultat av ett missilanfall mot Odessa har landningsbanan förstörts. Den går nu inte att använda", ska ukrainsk militär ha sagt.
Attacken har inte bekräftats från ryskt håll.
Negra Efendic30. april19:28
Ukrainare söker skydd i USA via Mexiko
President Joe Biden har lovat att USA ska släppa in 100 000 ukrainska flyktingar in i landet. Men fortfarande är det oklart hur flyktingarna ska ta sig dit.
Väntetiderna för att söka visum på amerikanska ambassader och konsulat i Europa är långa. Ukrainare hoppas därför på en enklare och snabbare väg in i USA genom att resa till Mexiko, dit de inte behöver visum, och därifrån söka asyl vid gränsen.
(TT)
Nils Lolk30. april18:28
Ukraina har bytt fångar med Ryssland
Ukraina har utväxlat 14 fångar med Ryssland under lördagen. Det uppger Ukrainas vice premiärminister Iryna Vereshchuk, rapporterar Reuters.
Sju av de som nu får komma hem till Ukraina efter att ha varit i ryskt fångenskap är civila och sju är soldater. En av soldaterna är en kvinna som är gravid i femte månaden.
Hur många ryssar som utväxlats nämner inte Vereshchuk.
Negra Efendic30. april17:06
Ryssland tvingas slå samman styrkor
Enligt brittiska försvarsdepartementet tvingas de ryska styrkorna slå ihop stridande enheter eftersom de tunnats ut.
Uppgifter om de hårda striderna i Donbassregionen i östra Ukraina är sporadiska. Få oberoende källor kan bedöma stridernas omfattning – eller hur många som sårats eller stupat.
Ukraina talar om omfattande egna förluster men säger att den ryska invasionsstyrkans förluster är ännu större. Försvarsdepartementet i Storbritannien, också det en partisk källa, uppger på lördagen att de ryska styrkorna står inför svåra utmaningar.
”Ryssland har tvingats att slå samman och omplacera enheter på grund av misslyckade framryckningar i nordöstra Ukraina”, skriver departementet, som också hävdar att många av de ryska enheterna ”troligen lider av sviktande moral”.
Moskva säger i sin tur att den ”militära insatsen” går enligt plan. Utrikesminister Sergej Lavrov uppger i en intervju med Kinas officiella nyhetsbyrå Nya Kina att målen får insatsen ”kommer med all säkerhet att uppfyllas”.
(TT)
Nils Lolk30. april14:58
Ryssland: Lämnar rymdstationen ISS
Ryssland har beslutat sig för att dra sig ur den internationella rymdstationen ISS. Det uppger Dmitrij Rogozin, chef för rymdprogrammet Roskosmos, för statliga medier.
– I enlighet med våra skyldigheter kommer vi att med ett års varsel informera våra partner om att vi slutar att arbeta på ISS, fortsätter han och och skyller på de sanktioner som riktas mot Ryssland på grund av invasionen av Ukraina, säger Rogozin i rysk tv, enligt de statliga nyhetsbyråerna Tass och Ria Novosti.
Det är oklart om ett sådant besked redan har getts eller om det bara är ett ännu hot från Ryssland. Rogozin har tidigare sagt att västs sanktioner kan äventyra framtiden för ISS. (TT)
David Peterson30. april11:20
Ukraina: Rysk stöld hotar världens livsmedelsförsörjning
Ryska trupper stjäl spannmål från de områden som landets armé ockuperar i Ukraina. Det uppger Ukrainas vice jordbruksminister Taras Vysotskij, skriver Sky News.
Enligt Vysotskij kan 1,5 miljoner ton spannmål hamna i ryska händer.
Tidigare i veckan riktade det ukrainska utrikesdepartementet anklagelser mot Ryssland och hävdade att de ryska trupperna lagt beslag på skördar från bönder i Cherson oblast i södra Ukraina.
"Plundringen av spannmål från Cherson och blockeringen av transporter från ukrainska hamnar och mineringen av sjöfartsleder, hotar världens livsmedelsförsörjning"."

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram