" Om allt går som planerat kommer staten snart att börja dela ut ordnar till svenskar som gjort viktiga insatser för landet.
Detta är en text publicerad på Dagens Nyheters ledarsidor. Ledarredaktionens politiska hållning är oberoende liberal.
Det mesta var inte bättre förr. Men belöningssystemet verkar ha varit det.
Fram till mitten av 1970-talet kunde gemene man (nåja) få en utmärkelse inom det statliga ordensväsendet. Men i samband med 1974 års regeringsform var det slut på festligheterna. Då pausades utdelandet med några få undantag.
Därför är de enda som i dag kommer i fråga medlemmar i kungafamiljen samt utländska medborgare där det senare är en del av internationell praxis när stater byter saker med varandra.
Om det är dags att ändra på det? Ja.
Sverige har ett ordensväsende med anor från 1700-talet som bara väntar på att dammas av. I propositionen ”Ett modernt offentligt belöningssystem och de allmänna flaggdagarna” föreslås ett omtag där ordnar börjar delas ut för att uppmärksamma förtjänstfulla insatser inom det militära (Svärdsorden), offentliga (Nordstjärneorden) och privata (Vasaorden).
Den här sortens belöningssystem finns i många andra länder, vilket kanske låter fånigt
Det vill säga hedersbetygelser till personer som har gjort saker utöver det som kan förväntas av dem – ett utmärkt sätt för staten att erkänna och synliggöra människor som bidragit med det lilla extra. Som exempel nämns livräddning och vetenskapliga bedrifter, men spannet är tänkt att vara brett och även inkludera civilsamhället.
Den här sortens belöningssystem finns i många andra länder, vilket kanske låter fånigt. Men de fyller en viktig funktion.
Som det står i propositionen behöver staten bli bättre på att uppmärksamma insatser som är av stor betydelse. Och i det sammanhanget har det nygamla ordensväsendet en självklar roll, även om ambitionen att alla ordnar ska vara likvärdiga sannolikt inte slår in.
Serafimerorden, som enligt Nationalencyklopedin är ”Sveriges högsta orden”, kommer icke blåblodiga svenskar även fortsättningsvis bara att kunna drömma om."