Mediainformation

2022-02-21

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Jx2R4P/macron-och-putin-i-krissamtal-uppgifter-om-rysk-attack?fbclid=IwAR1RCSSwE3z2N2Z6mThK1NhQ5wQK7P3jMM3AYU8WG_SLUuy7d9MuKJSAI3A

NYHETER

Under ett 105 minuter långt krissamtal fick Macron Putin att gå med på ett toppmöte för att behålla freden.

Sent i natt gav president Biden tummen upp till mötet där ”säkerhet och strategisk stabilitet i Europa” ska diskuteras.

Samtidigt uppger amerikanska källor att ryska trupperna vid gränsen redan fått attackordern.

Retoriken och de diplomatiska spänningarna har ökat i styrka under helgen, både i Europa och i USA.

Men en möjlig vändning i krisen kom under natten till måndagen när Frankrike meddelade att både Biden och Putin efter förhandlingar godkänt Macrons förslag om ett toppmöte.

Uppgifterna kom efter en fransk maratonsittning vid telefonen då president Macron talat två gånger med ryske presidenten Putin och däremellan med Joe Biden, Boris Johnson och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Utrikesministrarna ska träffas

Man har kommit överens om att USA:s utrikesminister Anthony Blinken och hans ryske motsvarighet Sergej Lavrov ska träffas på torsdag för att dra upp riktlinjerna för ett möte där man ska diskutera ”säkerhet och strategisk stabilitet i Europa”.

Förutsättningarna för att ett möte ska bli av är att ingen invasion av Ukraina sker innan dess.

– Vi är redo för diplomati fram till att invasionen inleds. Men för tillfället verkar Ryssland fortsätta förberedelserna för en fullskalig attack mot Ukraina, säger Vita husets pressekreterare Jen Psaki.

Planen är att utrikesministrarna ska mötas i Europa.

Nattens vändning blev kulmen på en dramatisk helg där krigshotet verkat komma allt närmare.

Tidigare under helgen varnade Storbritanniens premiärminister Boris Johnson för att Europa kan stå inför det värsta kriget sedan andra världskrigets slut 1945.

USA:s utrikesminister Anthony Blinken höll å sin sida fast vid president Bidens uttalande om att regeringen är ”övertygad” om att en rysk invasion av Ukraina är nära förestående.

– Som president Biden har sagt visar allt vi ser att president Putins invasionsorder fortfarande gäller, sa han till tv-kanalen CBS under söndagen.

Då blev Biden säker på attack

New York Times rapporterade under söndagskvällen att Joe Biden stöder sig på underrättelsekällor från förra veckan. Då ska presidenten fått beskedet att ordern var utfärdad från Kreml.

I flera månader ska man ha övervakat de ryska planerna som nu ska ha försatts i skarpt läge.

Enligt källor inom administrationen ska den ryska militären den senaste tiden agerat precis som underrättelsekällorna förutspått, skriver New York Times.

– Alla steg inför en invasion ser ut att spelas ut nu. Alla operationer under falsk flagg, alla dessa provokationer för att hitta svepskäl – allt detta händer, sa Blinken till CNN.

En mängd ryska trupper nära gränsen till Ukraina avslöjade på satellitbilder. Enligt uppgift kan Ryssland ha mobiliserat så många som 190 000 soldater i gränstrakterna.
En mängd ryska trupper nära gränsen till Ukraina avslöjade på satellitbilder. Enligt uppgift kan Ryssland ha mobiliserat så många som 190 000 soldater i gränstrakterna.

Enligt flera olika amerikanska tv-kanaler har de ryska trupperna redan fått sina order och planerar nu de sista stegen av en invasion.

”De rör sig inte bara närmare gränsen till sina attackpositioner, befälhavarna på fältet drar upp specifika planer för hur de ska agera på sina delar av slagfältet”, uppgav CBS.

Enligt amerikanska underrättelsekällor har uppåt hälften av de uppskattningsvis 150 000 ryska soldater som omringar Ukraina gått in i sina stridsställningar. Enligt uppgifterna är de redo för en invasion inom några få dagar.

Talade i 105 minuter

Men den diplomatiska öppningen under söndagen började med ett 105 minuter långt telefonsamtal på förmiddagen mellan Macron och Putin.

Presidenterna Macron och Putin under ett möte tidigare i februari. Under söndagen pratade de igen, i ett långt krissamtal via telefon.
Presidenterna Macron och Putin under ett möte tidigare i februari. Under söndagen pratade de igen, i ett långt krissamtal via telefon.

I det första samtalet enades presidenterna om att de bägge ländernas utrikesministrar, Jean-Yves Le Drian och Sergej Lavrov, ska mötas inom de närmaste dagarna för att dra upp riktlinjerna för ett möte på högsta nivå mellan Ryssland, Ukraina och dess västliga allierade.

De har också bestämt att fortsätta dra upp planer för ett separat möte mellan Ryssland, Ukraina, Frankrike och Tyskland.

”Macron och Putin var överens om att en diplomatisk lösning på den pågående krisen är att föredra och att man ska göra allt för att uppnå en sådan”, uppger man från Macrons stab.

Efter samtalet med Putin talade Macron med Boris Johnson, Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och Joe Biden.

Sent på söndagskvällen talade Macron och Putin ytterligare än gång. Det andra samtalet ska ha varat en timme.

Öppning för fredlig lösning

Den brittiske premiärministern lät något mer hoppfull under söndagen och såg Macrons överläggningar med Putin som ”ett välkommet tecken på att han fortfarande kan vara villig att hitta en diplomatisk lösning”.

Från brittiskt håll kräver man dock att Putin drar tillbaka trupperna vid den ukrainska gränsen och ”slutar med sina hot” innan en diplomatisk lösning kan vara realistisk.

Enligt Blinken har man, trots övertygelsen om att det ryska krigsmaskineriet är i full gång, fortfarande förhoppningar om en diplomatisk lösning.

– Tills stridsvagnarna rullar och stridsplanen flyger kommer vi använda varje tillfälle och varje minut vi har till att undersöka om diplomati kan hindra president Putin att gå vidare med detta, sa han i amerikansk tv.

Satellitbilder från tidigare i veckan visar nya ryska Su-34 stridsflygplan vid Primorsko Akhtarsk Airbase i Krasnodar Krai, precis söder om gränsen till Ukraina.
Satellitbilder från tidigare i veckan visar nya ryska Su-34 stridsflygplan vid Primorsko Akhtarsk Airbase i Krasnodar Krai, precis söder om gränsen till Ukraina.

Ryssland: Vi hotar ingen

I det höga spelet stormakterna emellan uppges USA offentliggöra sina underrättelsekällor för att försvåra Kremls planer i ett försök att sakta av en invasion.

Från ryskt håll menar man att de ryska trupperna vid gränsen inte går att betrakta som ett hot.

– Ryska trupper är på ryskt territorium. Vi hotar ingen, sa Anatoly Antonov, rysk ambassadör i USA under söndagen, till den ryska statskontrollerade nyhetsbyrån Ria-Novosti enligt The Guardian.

– Ryssland tänker inte ta något annat lands territorium.

Han uppgav att Ryssland var berett att fortsätta de diplomatiska ansträngningarna och att man ser utbrytarregionerna i östra delen av landet som en del av Ukraina.

Antonov försvarade också att ryska trupper befinner sig i Belarus och menade att det inte bryter mot internationell lag.

Belarus försvarsminister uppgav tidigare under söndagen att ryska soldater kommer bli kvar i landet efter att den stora militärövningen länderna emellan var slut.

USA har varnat för att en rysk attack i Ukraina kan komma via Belarus där gränsen är lättare bevakad än i öst. En invasion via Belarus ger också en kortare väg till huvudstaden Kiev.

De motstridiga beskeden har fått Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att allt tydligare visa sin frustration med sina allierade i väst. Han vill ha sanktioner mot Ryssland redan nu – inte när en möjlig invasion redan inträffat.

– Ni säger att det till hundra procent kommer bli krig inom några dagar. Vad väntar ni på? sa han under lördagen.

Ukrainaren Vitalij Kavalchuk, 37, är egentligen schampoförsäljare – nu vapentränar han för att kunna försvara för sitt land: ”Rysslands ledare kommer att ta allt från oss om vi inte gör hårt motstånd. Jag har fru och ett elvamånadersbarn att försvara. Då måste jag vara beredd att betala vilket pris som helst.”
Ukrainaren Vitalij Kavalchuk, 37, är egentligen schampoförsäljare – nu vapentränar han för att kunna försvara för sitt land: ”Rysslands ledare kommer att ta allt från oss om vi inte gör hårt motstånd. Jag har fru och ett elvamånadersbarn att försvara. Då måste jag vara beredd att betala vilket pris som helst.”

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram