Vapenförsäljningsoptik

2022-02-15
Ledare: Även Sverige måste skicka vapen till Ukraina
Sverige måste agera till följd av Ukrainas kris. Det är Dagens Nyheters och Dagens Industris ledarsidor överens om, men de föreslår olika tillvägagångssätt.

DI:s ledarskribent Frida Wallnor vill att Sverige, som har en vapenindustri i världsklass, skickar vapen till landet. Hon skriver att det lika gärna hade kunnat vara Sverige som var hotat. Men trots det duckar regeringen:
”Precis som i frågan om att uttala en svensk Nato-option tycks man göra allt för att undvika sådant som kan provocera Ryssland.”

DN tycker snarare att det krävs svensk eftertanke, eftersom det som händer i Ukraina också kommer att påverka oss. Det svenska försvarets ambitioner måste höjas, anser tidningen.
”En seriös diskussion om ett Nato-medlemskap är också nödvändig. Just nu är det svårt att inte få intrycket att den europeiska säkerhetsordningen slutar vid Atlantpaktens gräns.”

https://omni.se/ledare-aven-sverige-maste-skicka-vapen-till-ukraina/a/lA5zrG

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram