Tyska Vindsnurreplaner Utanför Sveriges Kust

2022-02-05

Vilken vinstlott för Sverige...
Ja man får ju lov att vara tydlig om det inte skall bomma.....
..............................................................................................................................................
" ”Vi är en av de största aktörerna i världen inom förnybar elproduktion och har just aviserat ett rekordstort investeringsprogram på över 500 miljarder kronor till 2030. Och Sverige är ett av de länder där vi vill storsatsa”, säger Roland Flaig, vd för RWE Renewables AB, som är ett dotterbolag inom RWE-koncernen, och ansvarigt för den svenska verksamheten.
Varför det?
”Sverige är ett av de mest attraktiva länderna med fantastiska förutsättningar för ny grön energi, främst i vindkraft och på sikt även vätgas”, säger Roland Flaig.
Samtidigt ligger svensk industri i framkant med stora energikrävande tillväxtinvesteringar i fossilfritt stål, batterifabriker och förnybara bränslen.
”Det kommer att kräva enorma mängder ny klimatvänlig energi. Och här ser vi stora möjligheter att bidra genom att bygga ny kostnadseffektiv och förnybar energi i stor skala”, säger Roland Flaig.
Som Di rapporterat är Sverige en av vinnarna när det gäller att attrahera utländska investerare inom förnybar energi. Och nu avslöjar alltså ett av Europas allra tyngsta kraftbolag att det vill göra mångmiljardinvesteringar i Sverige.
”Faktum är att vi redan har ett betydande innehav med svensk vindkraft som vi övertog efter en strukturaffär med Eon 2019. Men det är bara början. Vi har en mycket stor portfölj med möjliga projekt som tillsammans motsvarar omkring en femtedel av dagens samlade elförbrukning i Sverige”, säger Roland Flaig.
Det är havsbaserad vindkraft som dominerar i den tyska energijättens svenska projektportfölj. Totalt uppges den omfatta undersökningstillstånd för havsbaserade projekt på svenska vatten med en årlig produktion på över 32 TWh. Om de blir verklighet får RWE:s planerade havsbaserade vindprojekt i Sverige också betydligt större elproduktion än den sammanlagda årliga produktionen på omkring 24-25 TWh i de tre reaktorerna i Forsmark, Sveriges största kärnkraftverk.
RWE:s havsbaserade vindprojekt i Norden. I Sverige har de havsbaserade projekten i utvecklingsportföljen en sammanlagd årlig produktion på över 32 TWh. Det är mer än den sammanlagda årsproduktionen i Forsmarks kärnkraftverk
RWE:s havsbaserade vindprojekt i Norden. I Sverige har de havsbaserade projekten i utvecklingsportföljen en sammanlagd årlig produktion på över 32 TWh. Det är mer än den sammanlagda årsproduktionen i Forsmarks kärnkraftverk
Och RWE är berett och hoppas kunna börja bygga så fort som möjligt, enligt bolaget. Det största projektet som ligger längst fram är Södra Midsjöbanken. Området som ligger i Östersjön cirka 10 mil från svenska fastlandet nära gränsen mot Polen har goda vindar och gynnsamma bottenförhållanden, anser RWE. Här vill därför bolaget bygga en rekordstor vindpark med en kapacitet på 1.600 MW.
”Den nya parken beräknas kunna producera 8 TWh förnybar el om året och kan dramatiskt stärka elförsörjningen i södra Sverige och därmed minska kapacitetsbristen där den behövs som bäst”, säger Roland Flaig.
Ansökan ligger på regeringens bord och RWE hoppas på besked så snart som möjligt, helst under första halvåret i år.
”Vi är näst störst i världen på havsbaserad vindkraft och har stor erfarenhet av att snabbt och effektivt bygga store parker. Vår bedömning i nuläget är att om tillståndsansökningarna får grönt ljus så kan Södra Midsjöbanken börja leverera el redan 2027”, säger Roland Flaig.
RWE planerar också stora investeringar i landbaserad vindkraft i Sverige.
”Vi är bland annat delägare med 20 procent i en av Sveriges hittills största vindkraftsparker, Nysäter, som just nu byggs omkring 5 mil utanför Sundsvall”, säger Roland Flaig.
Vindkraftsparken som får 114 turbiner ska vara helt klar inom kort och beräknas kosta omkring 5 miljarder kronor att bygga. Med en installerad effekt på 475 megawatt och en årlig normalårsproduktion på 1,7 TWh blir det enligt RWE en av Europas största landbaserade vindparker med kapacitet att producera ungefär lika mycket el som hela Västernorrland förbrukar.
I likhet med flera andra energiinvesterare har RWE däremot inga planer på ny kärnkraft, vare sig i Sverige eller på någon av de många andra marknader runt om i världen som bolaget har verksamhet.
”Det handlar i första hand om att förnybar energi är mer attraktiv som investering. Vi är börsnoterade och måste prioritera det som ger bäst avkastning och värdeutveckling. Och just nu är förnybar energi mest attraktiv som investering och är dessutom det som kan byggas ut snabbast och till lägst kostnad”, säger Roland Flaig."

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram