Ofattbart Dieselpris

2022-02-01

Lantbrukare i Fannbyn utanför Östersund om dieselpriset: ”Ofattbart att det ska vara så jävla dyrt”

Uppdaterad
Publicerad

Många verksamheter drabbas av de allt högre drivmedelspriserna. Och för lantbrukare är det extra kännbart. Det finns ännu inget alternativ till traktorer för att utföra gårdens sysslor. Hör mer i klippet om situationen på Brunkulla gård utanför Östersund.

På Brunkulla gård i Fannbyn jobbar Frej Persson ihop med sin far Niklas Persson. Frej hoppas någon gång kunna ta över gården som främst inriktar sig mot mjölkproduktion.

11 000 kr för full tank

Många av gårdens sysslor utförs med en stor svart traktor som med dagens bränslepriser kostar över 11 000 kronor att fylla upp.

– Vi köpte den här traktorn delvis för att den är mycket bränslesnålare än den förra men oavsett det så kan de tyngsta jobben, som att plöja åkrarna, förbruka över 50 liter diesel i timmen.

Håller inte jämna steg

Frej Persson anser att smärtgränsen för dieselpriset passerades vid 18 kronor. Och även om mjölkpriset verkar vara på väg upp så ökar dieselpriset ännu mer.

Hör mer i klippet vad Frej Persson tycker om dagens höga dieselpriser.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/jamtland/dieselpriset-det-ar-ofattbart-att-det-ska-vara-sa-javla-dyrt?fbclid=IwAR3vKCIhcd0FbdOWHcEP1hsZiX67EUbn_kiWtRnEj35-V_lfzutZakinVj4

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram