Visumnekad Novak(s)

2022-01-16

Under tenniskarriären har segrarna radats upp. Den här gången är dock Novak Djokovic en stor förlorare. Den ovaccinerade världsettan får lämna Australien och kommer inte till spel i Australian Open.

TT
Publicerad

Dagen innan årets första stora tennistävling ska inledas kom då slutligen beskedet. En av de största stjärnorna och förhandsfavoriten, serben Novak Djokovic, får inte delta efter att han nekats visum till Australien. Ett slutgiltigt beslut fattades av landets federala domstol söndagskvällen lokal tid.

Djokovic som själv suttit i förvar, släppte kort efteråt ett skriftligt uttalande att han är ”extremt besviken” men ”kommer att respektera beslutet”.

https://www.svd.se/tt-flash-djokovic-nekas-visum?fbclid=IwAR2yL_7C8kgzDxoYVnUzVQ7wFq-4ak20m1dXxKhT_LSpSvMcqcOXbgnR16Q

Djokovic får inte spela Australian Open

Av:

Andreas Käck

,

Simon Holm

Novak Djokovic lämnade på söndagsmorgonen, lokal tid, förvaret för att åka till sina advokaters kontor, varifrån han deltog i domstolsförhandlingen via länk.
Novak Djokovic lämnade på söndagsmorgonen, lokal tid, förvaret för att åka till sina advokaters kontor, varifrån han deltog i domstolsförhandlingen via länk.

SPORTBLADET

Tennisstjärnan Novak Djokovic nekas visum till Australien, meddelar den federala domstolen.

Det betyder att tennisstjärnan inte kommer till spel i Australian Open när tävlingen inleds på måndag.

Sedan 5 januari har turerna kring den serbiska superstjärnan, Novak Djokovic varit fler än vad man kunnat räkna.

I fredags drog den australiska regeringen för andra gången på en vecka in tennisstjärnans Novak Djokovics, 34, visum, vilket överklagades.

Tidigare under lördagen meddelade domaren att nästa förhandling skulle ske under natten till söndag, svensk tid. Den här gången deltog tre domare, för att minska risken till ett överklagande.

Nu står det klart att domstolen accepterar regeringens beslut, vilket innebär att Djokovic kommer att missa turneringen och tvingas lämna landet. Han får även tillträdesförbud i tre år. Det meddelade federala domstolen tidigt under söndagsmorgonen, svensk tid.

Djokovic uttalar sig

Efter domstolens beslut valde Novak Djokovic att uttala sig till nyhetssajten Theage.

”Jag är oerhört besviken över domstolens beslut att avslå min ansökan om domstolsprövning av ministerns beslut att annullera mitt visum, vilket innebär att jag inte kan stanna i Australien och delta i Australian Open. Jag respekterar domstolens beslut och jag kommer att samarbeta med de relevanta myndigheterna i samband med min avresa från landet”.

Jag är obekväm över att de senaste veckornas fokus har legat på mig och jag hoppas att vi alla nu kan fokusera på spelet och turneringen jag älskar. Jag skulle vilja önska spelarna, turneringsfunktionärerna, personalen, volontärerna och fansen all lycka till turneringen. Slutligen vill jag tacka min familj, vänner, team, supportrar, fans och mina serbiska kamrater för ert fortsatta stöd. Ni har alla varit en stor källa till styrka för mig”.

Strikta lockdown-regler

Anledningen till att Djokovics visum ursprungligen drogs tillbaka är att spelarna som grundregel ska vara dubbelvaccinerade och att myndigheterna inte accepterat hans medicinska dispens till turneringen. Han anklagas också för felaktigheter i sitt inreseformulär.

Melbourne som stad, delstaten Victoria och Australien i helhet, har haft väldigt strikta lockdown-regler under egentligen hela pandemin.

”Främjar anti-vaccinationskänslor"

Migrationsministern Alex Hawke anser att den ovaccinerade världsettans fortsatta närvaro i landet riskerar att "främja anti-vaccinationskänslor" och uppmuntra folk att strunta i pandemirestriktionerna.

Serbens advokater argumenterar för att regeringen saknar stöd för den typen av slutsatser.

– Det är irrationellt och ologiskt, säger advokaten Nick Wood.

Australian Open startar på måndag. Djokovic är regerande mästare och han har vunnit turneringen totalt nio gånger.

https://www.aftonbladet.se/sportbladet/a/mrW1Lp/djokovic-far-inte-spela-australian-open?fbclid=IwAR1oQJabgfU1SFVRD8U9LJ2YUYyXDm04Jf5-mRH3Nhi28oL7TATvYDBovQk

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram