Skellefteåhalsduken I Större Sammanhang

2021-12-02
Tänka sig 😉
" Dokumentärfilmaren Mattias Löw berättar att han senaste halvåret har tagit reda på vem mannen med halsduken är och om han har någon anknytning till Sverige och Skellefteå – men resultatet vill han inte avslöja.
– Jag har hittat hela resan, med några små glapp. Jag kan visa varför halsduken hamnade där, säger han.
”Dubbelmoral och självgodhet”
Mattias Löw vill sätta halsduken i ett större sammanhang, den har blivit en symbol för hotet mot demokratin.
– Halsduken blir en symbol för vår dubbelmoral och självgodhet. Vi tror på något sätt att vi är mer demokratiska och bättre i Sverige, men det kanske inte är så och det är en del av vad den här filmen vill undersöka."

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram