Klimatbiståndet ska fördubblas till 15 miljarder kronor
Sveriges klimatbestånd ska minst fördubblas fram till 2025, meddelar regeringen på en pressträff inför klimattoppmötet COP26 i Glasgow. ”Sverige kommer att vara den utan jämförelse största givaren av klimatbistånd per person i världen”, säger Per Bolund (MP), miljö- och klimatminister.
Det är jordens fattigaste som först och hårdast drabbas av klimatförändringarna samtidigt som de har minst skuld till situationen, säger Per Olsson Fridh (MP), minister för internationellt utvecklingssamarbete, på en pressträff där en ökning av det svenska klimatbeståndet aviseras.
”Jämfört med 2019 års nivå har vi som mål att fördubbla det svenska klimatbiståndet till 2025 till en nivå av minst 15 miljarder kronor”, säger han.
Pengarna ska inte tas från det befintliga biståndet, utan ska ses som ett tillskott hävdar Per Bolund, miljö- och klimatminister
”Det finansieras genom att vi med ett växande välstånd får mer pengar till biståndet som kan kanaliseras till klimatbiståndet”, säger han.
Konkret ska fördubblingen åstadkommas genom att takten i utbetalningar till klimatfonder ökar, genom att kärnstödet till FN och utvecklingsbanker som arbetar med klimatinsatser och klimatanpassning ökar och genom att Sidas strategi styrs om för att öka andelen klimatbistånd.
”Vi kommer tillsammans med andra länder i väst att hålla de löften vi har gett så att fattiga länder snabbare kan ställa om sina samhällen och minska sina utsläpp”, säger Per Bolund.
di.se
Klimatbiståndet ska fördubblas till 15 miljarder kronor
Sveriges klimatbestånd ska minst fördubblas fram till 2025, meddelar regeringen på en pressträff inför klimattoppmötet COP26 i Glasgow. ”Sverige kommer att vara den utan jämförelse största givaren av klimatbistånd per person i världen”, säger Per Bolund (MP), miljö- och klimatminist...