Energimarknadsprisbildning

2021-09-20
Så att elpriserna höjs gör att mängden betalningsmedel i cirkulation ökar, det låter ju verkligen trovärdigt 😉
Att man vimsar vidare med stollerierna om prisbildning på energimarknaden under någon form av omanipulerad utbud-efterfrågestyrd funktion är lika intellektuellt dött covidiotin.
Niklas Ohrmér Exakt så.

Om bankerna KAN ta mer betalt så gör dom det.
Om energibolagen KAN ta mer betalt så gör dom det.
Det gäller alla vinstmaximeringsintressen som finns.
Nu tror ju alla att vi har brist på elektricitet och då måste givetvis elen bli dyrare..
Den här bluffen är inte ens svår att se igenom... kom igen nu!
Rimligtvis så borde högre elpriser i så fall leda till ett UTFLÖDE av pengar ur realekonomin.
Men idag så är upp = ner, vänster = höger och verkligheten en konspirationsteori, så det är väl logiskt att samma gäller för elpriserna.
Carl Norberg Jag tror att det fallande produktionspriset per kilowattimme är en bättre pedagogisk vinkel på denna spak 😉

Niklas Ohrmér Billigare att producera, men dyrare att konsumera. Uppfattat.

Vem är det som sitter och skär emellan....
En annan vinkel kan eventuellt vara att vi inte har brist i produktionskapacitet, däremot i distributionskapacitet. Man har alltså inte skalat upp elnätet för att möta den ökande efterfrågan som elektronik, elbilar och annat relaterat till onödig konsumtion för med sig.
Varför höjer man då priserna på elen? Man hoppas helt enkelt att det ska leda till att folk inte konsumerar lika mycket el.
För att det inte ska bli uppenbart att man fört en politik när det gäller exempelvis elbils-hetsen som har varit förenlig med verklighetens förutsättningar.
Dammsug inte på vinter! Då kommer transformatorstationerna inte klara sig. 😉
Carl Norberg Man kan säga att kostnaden för att förbättra kapaciteten överföringssystemet är nära nog försumbar i sammanhanget.

Priset på energi har alltid hållits uppe med "konstgjorda utbudsunderskott"
Nu handlar det om stacklad folkbildning.
Niklas Ohrmér Ja du har nog rätt, jag har svårt att se att det är sådant ökat tryck att det skulle bli kabelbränder mellan stationerna heller.

Ökat pris kommer inte leda till minskad konsumtion i någon större omfattning.
Jag är redo att revidera mitt resonemang. 😉

Carl Norberg Det finns mycket skit som den Djupa Staten har gjort och gömt i detta med transmissionen, ända sedan före tiden med elmätare som lästes av manuellt...

Niklas Ohrmér Nu när vi får fjärravlästa mätare, hur stor är risken att man kan manipulera systemet ännu mer? Fjärravstängning blir ju en enkel match dessutom.

Om det fjärravlästa systemet inte är riggat på samma sätt, så kan det visserligen ge förutsättningar för bättre transparens också.
Vilket system som helst kan riggas, frågan är bara vem som styr systemet.
Det är lite som rösträkning.
"Those who vote decide nothing. Those who count the vote decide everything"
Ekonomer: Ökade priser på energi lyfter inflationen
omni.se
Ekonomer: Ökade priser på energi lyfter inflationen
De stigande priserna på energi kan leda till en högre inflation runtom i Europa och sakta ner återhämtningen efter pandemin, säger ekonomer till Financial Times.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram