" I fråga om coronarestriktioner är vi i Sverige mesiga. För ett par dagar sedan ondgjorde sig personal på ett par intensivvårdsavdelningar över att de flesta av patienterna är ovaccinerade och därmed i onödan blockerar platser för vanliga sjuklingar som behöver intensivvård och dess personal, exempelvis vid operationer.
Därtill är personalen utsliten och i behov av återhämtning. Det mest osolidariska ansågs vara är att så många är nysvenskar, som ovaccinerade flyger på besök till sina hemländer och därifrån tar med sig smittan. Andra för med sig den från vissa europeiska länder, som de besöker som turister.
Enkelt vore att motverka det genom den norska karantänsmodellen, som fordrat att hemvändande norrmän från besök i Sverige och vissa andra länder tvingas stänga in sig på karantänshotell i bortåt två veckor på egen bekostnad.
Jag vet flera som har drabbats av det. Det var bara att acceptera konsekvenserna av resan."
dn.se
Insändare. ”Inför två veckors karantän för utlandsresor” - DN.SE