President Recep Tayyip Erdogan har dessutom sagt att han inte tvivlar på att Turkiet köper ytterligare ett parti S-400 luftvärnssystem från Moskva. Tidigare sa den ryska exportören att ett nytt kontrakt sannolikt kommer att tecknas i slutet av året.
I ett tal med journalister ombord på hans plan när han återvände från ett besök i Bosnien-Hercegovina på söndagen sa Erdogan att försvarssamarbetet med Ryssland expanderar, och upphandlingen av S-400-missilsystem förväntas gå smidigt.
Vi tvekar inte om köpet av ett andra parti S-400 från Ryssland. Turkiet och Ryssland tar många steg tillsammans, vare sig det gäller S-400 eller andra områden inom försvarsindustrin.
”I mina senaste telefonsamtal med Rysslands president Vladimir Putin diskuterade vi detta ämne. När jag reser till Ryssland kommer vi att diskutera det igen, säger Erdogan.
rt.com
Turkey poised to recognize Taliban as Afghanistan's govt, expected to sign deal to operate Kabul airport