Nord Stream 2

2021-07-21
Men det är inte alls koordinerat.....
"USA och Tyskland har enligt uppgift nått en överenskommelse om slutförandet av Nord Stream 2-gasledningen, med båda sidor som förväntas tillkännage avtalet senare på onsdagen.
Biden-administrationen har "tyst uppmanat" Ukraina att skrota sin kritik av ett amerikansk-tyskt avtal angående Nord Stream 2-gasledningsprojektet , citerade Politico unnamerade källor på tisdagen.
Insiders hävdar att Kievs motstånd mot affären kan skada relationerna mellan Ukraina och USA...
Anmärkningarna kommer efter att The Wall Street Journal rapporterade på tisdag att Berlin och Washington hade nått en överenskommelse om att tillåta slutförandet av Nord Stream 2, som förväntas tillkännages på onsdagen.
I en separat rapport från Bloomberg hävdades att den snart snart avslöjade affären påstod att sanktionera Ryssland om Moskva försöker använda energi som ett "vapen" mot Ukraina. Rapporten specificerade inte vilka åtgärder från Ryssland som kunde provocera motåtgärderna."

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram