SEB-Veteranen Roger Gifford Död

2021-05-27
På tal om att bestämma och Lord Mayor of City of London och minsann, Warburgbanken....
Roger Gifford, som var SEB:s Storbritannienchef år 2001–2017 och arbetade i banken sedan 1982, har i veckan gått bort i myelom (blodcellscancer), enligt vad Financial Times skrev på onsdagen.
Gifford föddes 1955 i Skottland, utbildades vid Oxforduniversitetet och arbetade 1978–1982 vid SG Warburg innan han började i den svenska banken.
”Roger Gifford var en genuin SEB-veteran och var involverad från början när SEB Enskilda öppnade ett kontor i London 1982”, skriver den Wallenbergkontrollerade storbanken i ett skriftligt uttalande som Di har tagit del av.
Gifford arbetade i olika befattningar vid SEB i London till 1996, då han blev chef vid SEB:s dåvarande kontor i Tokyo. Fem år senare, år 2001, blev han SEB:s landschef för Storbritannien och stannade i den befattningen till 2017 då han gick över till att bli ”senior banker” – något han var tills han avled.
Under tiden i SEB, 2004, valdes han till ordförande vid Svenska Handelskammaren i London och ledde i den befattningen firandet av handelskammarens hundraårsjubileum.
År 2012 blev han utsedd till ”Lord Mayor of the City of London”, ett ettårigt hedersuppdrag som har uppburits av hittills 692 personer sedan år 1189. År 2014 återvände han till SEB och sin landschefsbefattning.
”Roger Gifford var en välkänd och högt uppskattad person både i banken, bland kunder och i Londons finansbransch”, skriver SEB och nämner att han har modererat oräkneliga kundaktiviteter såsom ”SEB Financial Summit” jämte både interna och externa ledningskonferenser.
När han i mars 2019 intervjuades om brexit i Di sade Roger Gifford att Storbritanniens förhållande till Europa hade varit som en sjukdom som britterna har negligerat i 20–30 år, ”och det har hela tiden blivit värre. Nu engagerar sig britterna till sist, vilket de skulle ha gjort för 20 år sedan.”
Den rutinerade bankirens bedömning i Di av vad som komma skulle i frågan om brexit fälldes efter en hektisk brexitvecka – med nej i det brittiska parlamentet till utträdesavtalet, nej till avtalslös brexit, nej till en andra folkomröstning, men ja till att skjuta på EU-utträdet – och var stoiskt:
”Det blir bra till slut, och är det inte bra är det inte slutet.”
SEB-toppen Roger Gifford har avlidit – blev 65 år
di.se
SEB-toppen Roger Gifford har avlidit – blev 65 år
SEB:s före detta Storbritannienchef Roger Gifford, som sedan 2017

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram