Idrotten & Det Svenska Rättssystemet

2021-05-24
Det handlar om det svenska rättssystemet och det är då för väl att avarter som denna inte finns i exempelvis ishockey..
" Åklagaren Staffan Edlund yrkar på villkorlig dom och dagsböter för den ex-allsvenske spelaren som står åtalad för mutbrott och spelfusk i samband med en allsvensk fotbollsmatch våren 2019, rapporterar Borås Tidning (BT) och Fotbollskanalen.
– Mot bakgrund av hur lånet har tillkommit, hur det har spelats på gula kortet och att pengarna kommit efter så är överenskommelsen att (spelaren) ska ha pengarna och han tar det gula kortet som tack för hjälpen, säger åklagaren i rättssalen under sin slutplädering, enligt BT.
Spelaren nekar till brott och anser att de 300 000 kronor han fått lånat av två medåtalade män är att betrakta som ett vanligt lån utan krav på motprestation. I den aktuella matchen fick spelaren ett gult kort och några dagar senare fick han pengarna insatt på sitt konto.
Rättegången i tingsrätten skulle ha pågått i totalt fem dagar, men sedan åklagarsidan återkallat 14 vittnesförhör avslutas förhandlingarna redan under måndagen. "
Yrkar på villkorlig dom för mutåtalad spelare | SvD
svd.se
Yrkar på villkorlig dom för mutåtalad spelare | SvD
Åklagaren Staffan Edlund yrkar på villkorlig dom och dagsböter för de

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram