Iran & Saudiarabien Relationsförhandlar

2021-05-10
Tänka som det kan bli när man har tur - att omständigheter kommer till förberedelse.
" De två länderna skar bilaterala band 2016 under skandaler kring avrättandet av en shiitisk präst i Saudiarabien och Riyadhs påståenden om Irans inblandning i regionala makters inhemska angelägenheter, inklusive kungarikets.
Iran håller på med förhandlingar med Saudiarabien för att lösa de frågor som står i vägen för normala förbindelser mellan de två länderna, säger Irans utrikesministeriums talesman Saeed Khatibzadeh i det första offentliga erkännandet av samtalen från Teheran.
"Avskalning av spänningarna mellan de två muslimska länderna i Persiska golfregionen är i både nationernas och regionens intresse", sade Khatibzadeh.
Ministeriets pressekreterare tillade att Teheran gör sina "bästa ansträngningar" för att via samtal för att lösa problemen mellan de två nationerna. Khatibzadehs uttalande följer på en tidigare vägran från Iran att erkänna att samtalen pågår. Inte långt innan tillkännagivandet från Teheran delade Saudiska utrikesministeriets chef för politisk planering, Rayed Krimly, med Reuters att Iran och Saudiarabien är engagerade i förhandlingar för att minska spänningarna i regionen.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram