"Familjen Wallenberg möblerar om i toppen av sitt imperium. Ett nybildat maktbolag med tillgångar på 85 miljarder blir ”ägarens ägare”. Här ska strategiska framtidsbeslut fattas och nästa generations Wallenberg skolas in.".
Familjen Wallenberg har bildat ett nytt maktbolag – Wallenberg Investments AB. Det har slussats tillgångar från Wallenbergstiftelserna värda 85 miljarder kronor till nybildade bolaget, skriver SvD Näringsliv.
Den tidigare Ericsson-ordföranden Michael Treschow är ordförande i Wallenberg Investments AB och säger att det hela ”handlar om att sätta en långsiktig struktur på plats som tydliggör stiftelsernas tillgångar under ett och samma tak”.
Det nybildade bolaget under Treschow kommer att äga aktier i bland annat SAS, Saab och EQT, men också kontrollera ägarbolaget FAM, enligt SvD.
– Wallenberg Investments AB blir ägarens ägare, säger Oscar Stege Unger, talesperson för familjen Wallenberg.
svd.se
Wallenberg möblerar om i toppen av sitt imperium | SvD
Familjen Wallenberg möblerar om i toppen av sitt imperium. Ett nybild