Döda Havsrullar & Arius

2021-03-16
Nämen har man sett, nu händer det ju grejor som kan reformera även kristendomen, det var väl ändå en riktig "guds försyn"... 😉
" Det heliga upplaget tros ursprungligen ha tillhört rebeller som flydde till grottorna i slutet av Bar Kokhba-revolten, ett väpnat judiskt uppror mot det romerska riket under kejsar Hadrians regeringstid, mellan 132 och 136 e.Kr."
Kan Arius ha möjligen ha haft kännedom om dessa skrifter....
Arius [aˈriːʊs], född 256, död 336 i Konstantinopel, eventuellt genom förgiftning. Han räknas som grundare av arianismen. Arius var asket och presbyter i Alexandria, och var troligen av libysk härkomst, enligt Epiphanius av Salamis.
Under en svår tid lyckades han överleva den sista svåra förföljelsen som riktades mot de kristna i romarriket under kejsar Diocletianus regeringstid (284-305). Arius skall ha varit elev till Lukianos av Antiochia.
Arius av Alexandria var av den fasta övertygelsen att Kristus var av Gud skapad, den första och högsta av alla skapade varelser men, trots att han var utan synd, underkastad Fadern och alltså inte Gud.
Denna antitrinitariska lära kallas för subordinationsläran. Men Athanasius, Arius överordnade biskop i Alexandria (som kom att formulera Treenighetsläran), hävdade att detta var kätteri. Han menade att Gud Fadern och Jesus, "Sonen", var av samma väsen - olika hypostaser av samma Gud - och alltid hade existerat sida vid sida. Arius och Athanasios motarbetade varandra och sökte överbevisa världen om att de hade rätt.
Efter många kyrkomöten, och efter dramatiska kyrkopolitiska vändningar, blev till slut Athanasios tolkning den officiella och "ortodoxa" (renläriga), medan Arius och hans anhängare stämplades som kättare. Flera vetenskapliga studier tyder på att Arius blev förgiftad av sina motståndare.
Arius huvudsakliga arbete, Θαλια (Thalia), brändes liksom resten av hans böcker på bål och förbjöds, även om fragment av texterna överlevt till vår tid. Arianismen, som tidvis hade stora framgångar, fördömdes av biskop Alexander av Alexandria år 319 och därefter vid kyrkomötet i Nicaea år 325.
Kontroversen mellan lärorna fortsatte dock långt efter att de båda avlidit.
Detta berodde bland annat på att många av de som missionerade bland goter och andra folk norröver var arianer. Från dessa spred sig arianismen snabbt till andra germanfolk: burgunder, vandaler, sveber med flera. Denna åtskillnad i religion mellan germaner och romare förhindrade länge de två folkens sammansmältning. Bland langobarderna kvarlevde arianismen in på 700-talet.
Dead Sea Scrolls 2.0: Israeli experts announce ‘magnificent and rare’ discovery in desert caves south of Jerusalem
rt.com
Dead Sea Scrolls 2.0: Israeli experts announce ‘magnificent and rare’ discovery in desert caves south

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram