Vi är fullkomligt slagna till häpnad....
"– Läget är allvarligt i Sverige. Vi har en hög smittspridning och den fortsätter öka, säger Stefan Löfven.
Han säger att det finns en stor risk för en tredje våg.
– Regeringen har förberett för att kunna stänga delar av Sverige, säger han.
Avstånd behöver hållas och regler och rekommendationer ska efterföljas.
– Det får inte förekomma trängsel någonstans.
Cirka 660 000 vaccindoser hade getts i Sverige enligt gårdagens siffror. Men läget är pressat.
– Det behövs fler åtgärder för att få ner smittspridningen. Regeringen gör det möjligt för Folkhälsomyndigheten att begränsa öppettider på barer, restauranger och kaféer – inte enbart de som serverar alkohol.
Maxbegränsningarna för antal folk som får vistas på gym och i köpcentrum skärps.
– Verksamheter kan också stängas ned, säger Löfven.
Socialminister Lena Hallengren tar vid. Hon säger att varje person har ett ansvar och att det inte går att förminska.
– Oavsett vad du gör på sportlovet, träffa bara era närmsta och undvik nya kontakter, säger hon.
Det är fortfarande många som kan smittas och bli svårt sjuka.
– Regeringen ser mycket allvarligt på utvecklingen av nya fall. Vi behöver använda de verktyg vi har, säger Hallengren.
Skolor ska i så stor utsträckning vara öppna.
– Att barn och ungdomar kan gå till skolan är viktigt. För att lära sig så mycket som möjligt, men också för att de ska må bra och känna trygghet och glädje i sin vardag. Närundervisning är bäst för de allra flesta elever, säger utbildningsminister Anna Ekström.
Flera regioner har gett besked om fjärr- och distansundervisning efter regionala förutsättningar.
– Regeringen har strävat efter att skolorna ska kunna hålla öppet i så hög grad som möjligt. Men om det behövs tvekvar vi inte att stänga skolor. Men skolorna ska vara det sista vi stänger och det första vi öppnar, säger Ekström.
Folkhälsomyndighetens Johan Carlson säger att den minskning vi tidigare sett nu är borta.
– Det är mindre följsamhet till rekommendationerna. I första hand måste alla följa dem noggrannare, säger Carlson.
Inom kort kommer de presentera nytt maxantal för hur många som får vistas på handelplatser, gym och
– Bara en person åt gången ska handla. Fler personer bidrar till smittspridning.
Från och med första mars ska restauranger, alla serveringsställen oberoende om alkohol serveras eller inte stängas klockan 20.30. Detta kommer gälla tills vidare. Även barn- och ungdomsidrotten påverkas när enstaka matcher inte längre ska tillåtas.
– Du ska absolut inte ge dig av på en resa om du känner dig det minsta sjuk. Man måste kunna resa utan att umgås med människor utanför ens egen krets och följa alla restriktioner. Klarar man inte det ska man inte resa, säger han.
Mycket avgörs vad vi gör i vårt privata liv, och alla behöver ta ansvar för att stävja smittspridningen. Uppmaningen är att vi tillsammans avgör om vi ska lyckas undvika en tredje våg.
– Det du gör i det privata som staten inte kan styra över väldigt viktigt. Man kan inte ha ett stort umgänge nu. Vi är i ett sådant läge att vi inte kan släppa taget, säger Johan Carlson.
Trots att vaccinationerna är igång går det inte att slappna av.
– Det är inte resandet som är problemet, det är beteendet när man kommer dit. Vet man med sig att en själv och ens familj inte kan klara att ha med sig mat hemifrån eller trängas på ställen så ska man inte åka, säger Johan Carlson.
Johan Carlson säger att det är en liten del som åker till fjällen.
– Det är precis samma risker överallt. Oberoende om man är hemma eller i fjällen så är det samma regler som gäller.
När det gäller kollektivtrafiken och den trängsel som kan uppstå där säger Johan Carlsson att man ska undvika att resa i rusning, om möjligt justera arbetstider och inte åka på helgerna.
– Det är ett ansvar som ligger både på systemet och individen.
Det allra viktigaste är att man undviker trängsel överhuvudtaget. Skolorna måste arbeta hårt för att ta bort de tillfällen där trängsel kan uppkomma.
– Skolorna kan fråga sig vad man kan göra ytterligare för att eliminera trängsel, säger Anna Ekström.
Om det blir stora utbrott i fjällen finns det möjligheter att stänga ned helt."