Engelska Karantänundantag

2020-12-06
Men vad kan då möjligen vara det opinionsbildningsmässiga syftet bakom detta lilla utspel......
"Från kl. 04.00 på lördag kommer människor i ett antal kategorier inte längre att behöva isolera sig själv när de återvänder till England, även om de reser från ett land som inte finns på listan över resekorridorer", rapporterar Sky News.
Dessa kategorier inkluderar journalister, "affärsresenärer med högt värde", proffs på scenkonst och rika sportstjärnor.
Enligt nuvarande regler måste alla som återvänder från ett land som inte finns på Storbritanniens ”resekorridor” -lista självisolera hemma i 14 dagar eller drabbas av eskalerande böter.
Folkhälsomyndigheten i England sa att de nya åtgärderna inte kommer att öka risken för inhemsk överföring av koronavirus."
Fattar man inte nu så måste man nog söka hjälp...

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram