Tänka sig att ett vingklippt valfuskande CIA, ett nedbantat reviderat Pentagon, en nedlagd ambassad i Bagdad och ett tillbakadragande i Irak och Afghanistan, kommer att göra underverk för freden på jorden... Vem kunde ha sett det komma.
"Trumpadministrationen kommer att kraftigt begränsa antalet soldater i Afghanistan och Irak. Men det handlar inte om ett totalt tillbakadragande som presidenten tidigare har flaggat för. I Afghanistan ska antalet minska med 2.000 till 2.500 och i Irak med 500 till 2.500. Trupptillbakadragandet ska vara klart den 15 januari, skriver Reuters.
Enligt Pengatons chef Christopher Miller har beslutet fattats efter månader av överläggningar.
”Den här morgonen pratade jag med nyckelledare i kongressen liksom våra allierade och partners utomlands för att uppdatera dem om de här planerna med tanke på vårt gemensamma angreppssätt”, säger han i ett uttalande enligt CNBC News.
Christopher Miller har bland annat pratat med Natochefen Jens Stoltenberg och Afghanistans president Ashraf Ghani.
”Vi gick in tillsammans och vi anpassar oss tillsammans och när tiden är inne kommer vi att lämna tillsammans”, säger han.
Christopher Miller är tillförordnad försvarsminister efter Mark Esper som sparkades av Donald Trump häromveckan.
Miller hävdar att han är ”trött på krig” och menar att det är dags att avsluta USA:s konflikter i Mellanöstern.
”Vi är inte ett folk som för ett evigt krig – det är motsatsen till allt som vi står för och som våra förfäder stred för. Alla krig måste ta slut”, säger han.
Natochefen Jens Stoltenberg varnar för att priset för trupptillbakadragandet ”kan bli högt”.
– Afghanistan riskerar att än en gång bli en plattform för internationella terrorister som planerar och genomför angrepp i våra hemländer. Och IS kan bygga upp det kalifat som de förlorade i Syrien och Irak i Afghanistan, säger han till Verdens Gang och syftar på terrorgruppen.
Senatens majoritetsledare, republikanen Mitch McConnell varnar också för ett för tidigt trupptillbakadragande. Han menar att tillbakadragandet kan ge terrorgruppen al-Qaida ”en stor propagandaseger och en förnyad fristad för att smida på nya attacker mot USA”, uppger CNN.
Jan Hallenberg, forskningsledare på Utrikespolitiska institutet, tror att truppneddragningen handlar om att Trump vill visa att han håller det han lovat – att göra slut på de ”eviga krigen”.
– Det lyckas han inte med, men här markerar han i alla fall att det är målet, säger han.
Enligt Hallenberg var det en av orsakerna till att presidenten sparkade försvarsminister Mark Esper, för att den nye försvarsministern skulle lyda honom.
Frågan är hur det här kommer att påverka situationen i de båda länderna.
För Iraks del handlar det ”bara” om 500 soldater, men i Afghanistan blir påverkan större. Jan Hallenberg tror att andra länder kan komma att följa efter och dra tillbaka soldater från landet.
– Amerikanerna utgör en stabiliserande effekt i Afghanistan. Det här gör att regeringen har sämre möjligheter att hålla emot talibanerna och kan leda till ökad instabilitet.
Hur kommer blivande presidenten Joe Biden att se på trupptillbakadragandet, tror du?
– Vad ska han göra, det är bara att gilla läget. Han kommer att göra en egen granskning och fatta beslut om vad han anser är en rimlig storlek. Jag är inte så säker på att han är road av en ökning, men han kanske heller inte vill dra ned. Det är möjligt att han kommer att öka på med några tusen soldater igen.
Joe Biden svärs in som ny president den 20 januari nästa år. "
dn.se
USA drar tillbaka soldater från Afghanistan och Irak - DN.SE