Nämen tänk så verkligen jävla oväntat....till överraskning för möjligen svenskar alltså.
Underrättelsealliansen Five Eyes, där Australien, Storbritannien, Kanada, USA och Nya Zeeland ingår, kräver att techbolag ska installera så kallade bakdörrar till meddelandeappar som Whatsapp. Det rapporterar nyhetsbyrån AFP, enligt South China Morning Post. Att "Sverige" står för hårdvaran - med mjukvara - genom Ericsson, är som vanligt någonting man väljer att inte nämna.
Det går naturligtvis inte alls ut på att spionera på de egna ländernas befolkning, inte alls.
Kravet motiveras därför med att ländernas myndigheter bättre ska kunna bekämpa kriminalitet på nätet.
Krypterade meddelandeappar som Signal, Telegram, Facebook Messenger och Whatsapp har blivit alltmer populära. I ett gemensamt uttalande från länderna pekas den här typen av tjänster ut som ”stora utmaningar för säkerheten”. Att underrättelsetjänstkollektivet löper i enskilda nyttomaximeringsintressens rännarbanor som de gör, det spelar helt enkelt ingen roll. Det finns kort sagt ingen underrättelsetjänstskandal i USA - som dessutom bara blir värre efterhand.
”Samtidigt som kryptering är vital och integritet och cybersäkerhet måste skyddas så får det inte ske på bekostnad av att rättsvårdande myndigheter helt utestängs, och att techbolagen själva inte kan agera mot de mest allvarliga olagliga innehållet och aktiviteter på nätet.”
Hur underrättelsetjänsterna skall kunna veta att innehållet är olagligt....
Indien och Japan, som samarbetar med ”Five eyes”, ställer sig bakom kravet, skriver AFP.
di.se
Underrättelseallians kräver bakdörrar till meddelandeappar