Ryska Bränder & Vädermanipulering

2020-07-13

Gamle fine Ryssofobi-Bärra dammas av och ger sin syn på saken

Enorma skogsbränder härjar i Sibirien, Ryssland. Ryska myndigheter kämpar för att släcka ett område på omkring 46 tusen hektar. Och de ryska brandmännen har tagit hjälp av kemikalier för att manipulera fram regn.
– Från Sovjettiden finns det en tradition av att på olika sätt manipulera moln, säger Rysslandkorrespondenten Bert Sundström.
Det är ett lika stort område som 13 Gotland som just nu brinner i Sibirien. Enligt SVT:s Rysslandkorrespondent Bert Sundström är det dock inte så illa som det kanske låter.

– Det är illa, men nästan alla bränder ligger väldigt långt bort ifrån stora städer där många människor bor, säger Bert Sundström i SVT:s Morgonstudion.

För att hejda bränderna har Ryssland använt sig av en tidigare beprövad metod, att preparera moln med kemikalier. Detta för att styra hur mycket regn som ska komma och var regnet ska hamna. En inte helt ofarlig metod, menar SVT:s meteorolog Josefine Bergstedt.

– En av de mest effektfulla kemikalierna silverjodid som ibland används är inte helt ofarlig för människor och djur, säger hon.

Tur då att inte det svenska etablissemanget använder denna metod för att uppnå olika önskade effekter!

Det vet vi säkert för om så vore fallet så hade ju i alla fall miljörörelsen sagt ifrån...

Förresten, var det inte en MP-Pernilla som fick sparken från MP, just för att hon insinuerade att detta även möjligen förekom i Sverige?

svt.se
Enorma skogsbränder härjar i Sibirien, Ryssland. Ryska myndigheter…
Enorma skogsbränder härjar i Sibirien, Ryssland. Ryska myndigheter kämpar för att släcka ett område på omkring 46 tusen hektar. Och de ryska brandmännen har tagit hjälp av kemikalier för att manipulera fram regn. – Från Sovjettiden finns det en tradition av att på olika sätt manipuler...
Tack och lov så förekommer det inte i Sverige...

https://sv.wikipedia.org/wiki/Molns%C3%A5dd

Molnsådd – Wikipedia
sv.wikipedia.org
Molnsådd – Wikipedia

Molnsådd – Wikipedia

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram