Tadaaa,....ett par decennium av upplysning senare
Det är något djupt tragiskt med gårdagens tillkännagivanden från HSBC och Standard Chartered som stöder införandet av Kinas säkerhetslag i Hong Kong.
Vi kan alla agera som chockade och fördöma dem för att försörja sig tillsammans med djävulen, men ingen av bankerna hade något verkligt val än att fatta det osmakliga beslutet att stödja det som inte kan stödjas. Båda vet att deras framtid beror för mycket på Kinas beskydd för att överleva utan det.
I går skrev de var och en de första raderna i de sista paragraferna i sina egna nekrologer.
Det är väl inte exakt så att världens största bank för narkotika handel är särskilt svår att få samarbetsvillig i det här läget och därmed så kan inte några finansiella sanktioner mot Kina införas utan att sanktionera HSBC - och därmed störa narkotika handeln.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.