När skit kommer till ära och därefter hamnar i fläkten!
Aftonbladet har kontaktat UD för att få svar på varför den utländska rapporteringen om Sverige skulle vara felaktig – och vilka följder det i sådana fall kan få.
Julia Eriksson Pogorzelska vid UD:s presstjänst skriver i ett mejl:
– För ett högteknologiskt och exportberoende land som Sverige är kännedomen om och förtroendet för vårt land utomlands viktigt.
Ja när verkligheten inte räcker till - eller då alltså när det blir allvar och man tvingas till att ljuga för att bevara sin trovärdighet.
Linde: Andra länder har fel bild av Sverige.
Jaha och vem är det då som har givit den bilden av Sverige?....
– Det är ett problem när länder inte har den rätta bilden, säger alltså utrikesminister Ann Linde (S).
Ja det tror väl fan det och det problemet beskrivs rätteligen som det problem som uppstår när man återkommande har givit en felaktig och förskönande bild av Sverige och länder upptäcker att så är fallet!!!
Sverige med sin Stockholmsbyråkrati, Stockholmsskola och Stockholmssyndrom - man sänker blicken och skammens rodnad räcker inte långt....kan inte kärringjäveln bara hålla käften och krypa ner i det hål i marken hon kommer ifrån..
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.