Från klarhet till klarhet och vidare till rena geni-nivåer.
"Coronapandemin har satt igång ett rejält informationskrig mellan USA och Kina. En konflikt som kan påverka resten av världen, menar utrikesminister Ann Linde."
Alldeles på egen hand så räknar hon blixtsnabbt ut att en konflikt mellan USA & Kina kan påverka resten av världen.
Naturligtvis undrar vi lite försynt hur en sådan konflikt inte skulle göra det?
"Och om det är en riktigt stor konflikt mellan dessa två får det återverkningar för alla oss andra på ett sätt vi inte vill, säger hon."
Nja, vilka är dessa vi och återverkningar menar hon - jag kan absolut tänka mig en uppspelad konflikt mellan dessa giganter som får återverkningar jag skulle vara mycket nöjd med, och flera med mig faktiskt.
"– Det går ju inte att säga att det är rätt eller fel när man inte fått se några bevis. Genom historien har vi stormakter, inklusive USA, som har påstått väldigt allvarliga saker, som sen när man har kontrollerat det inte har stämt. Därför tror jag att man ska väldigt försiktig med att säga att det är rätt eller fel, för det vet vi faktiskt inte."
Så är det ju, men jag och många med mig - vi - får allt svårare att tro Trump & Pompeo inteckna sig hårt som de gör utan att ha på fötterna faktiskt vilket naturligtvis innebär att det kommer att frambringas bevis som våran genialiska utrikesminister och hennes husse får bedömma och ta ställning till.
🐧
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.