Vår egen Arga Anna Luik kan föra sin egen talan
" Så efter mina 2 senaste inlägg gick vissa män bananas och skulle tala om för mig att jag är korkad, blåst, egotrippad, bitch och manipulerad av andra män
Det är ganska roligt men samtidigt väldigt sorgligt, för dessa män bevisade liksom min poäng. De kallar sig ofta för feminister men blir gröna av ilskan om kvinnan har en egen åsikt eller ifrågasätter dem.
När jag frågade vad är det man ville egentligen, fick jag svaret: medvetna kvinnor…… God dag yxskaft. Medvetna då till en nivå som de själva godkänner? Så man själv behöver inte utvecklas? Nej tack.
Fråga mig inte hur man kom till dessa slutsatser, men uppenbarligen tog man illa upp att vi tjejer gillar medvetna och ansvarsfulla män, precis som män gillar medvetna och ansvarsfulla kvinnor.
När jag tidigare skrev om hur vi kvinnor uppfattas och hur vi ska förbättra oss, ja då var dessa män supersupportande, men så fort man bytte focus och började tala om mannens del i det hela då började hen nästan ”gråta”.
En person skrev att han är tom stolt över att vara beta……stolt över att inte vilja utvecklas, stolt över oviljan att lära sig nya saker? stolt över att man inte ta ansvar över något i sitt liv? Stolt över vad?
Egentligen så känner man sig bara hotad och utmanad, man känner igen sig i beskrivningen och blir kränkt. Man missar utmärkta tillfällen för självgranskning och utveckling, istället går man bara i attack och avslöjar sin oförmåga att kontrollera sina känslor och tankar, som resulterar i otrevliga upplevelse."
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.