Kronvirus I Turkiet

2020-03-24

Tänka sig...

Man kan säga att detta är själva hjärtat i den regionen för viruset, alltsedan Gustav Oscars dagar...

Ericsson och Turkcell har undertecknat ett Memorandum of Understanding (MoU) som syftar till att möjliggöra implementering av nya 5G-relaterade användningsfall som kommer att dyka upp i olika branscher i Turkcell-nätverket. De två partnerna kommer tillsammans att utveckla en mängd olika 5G-användningsfall för olika branscher.

Turkcell är en mobiltelefonoperatör med huvudkontor i Turkiet. Turkcell är Turkiets ledande mobiltelefonoperatör med över 35 miljoner abonnenter.1994 startade Turkcell landets första GSM-nätverk. År 2000 blev man första turkiska företag att listas på New York-börsen.

Vi drar oss till minnes från 2016:

I fokus för misstankarna när det gäller Turkiet står Telias dotterbolag Turkcell -som alltså startades av Ericsson. En insatt källa säger till SvD att frågorna rör Ericssons hela verksamhet i Turkiet, men främst affärerna med Turkcell.

En tidigare Teliachef säger att det under många år förekommit mutor på Turkcells leverantörskontrakt, men att de har varit svåra att bekräfta. Ericsson var i slutet av 1990-talet med och startade Turkcell tillsammans med finländska Sonera - det där som satt ihop med Telia.... Inget uppenbart syfte alls bakom dessa bolagsstrukturers uppkomst...

Både Ericsson och Turkcell är börsnoterade i USA och lyder därmed under amerikanska korruptionslagar. Om amerikanska myndigheter finner att Ericsson begått fel kan det leda till höga böter.

A professor focusing on healthcare systems has warned that up to 600,000 people could die in Turkey from the coronavirus, due to a lack of respirators and intensive care units in the country.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram