Turkiet, Ryssland & Syrien

2020-02-06

Att de skulle sluta agera inom eget territorium? Njaaaeee, det tror nog inte Ankara själva på heller, men:

Terrorister tog över Idlib-de-eskaleringszonen och genomförde tusentals attacker under de senaste två månaderna, sade Rysslands utrikesministerium i ett uttalande och tillade att bilden i väst beskriver dem som "måttlig opposition."

Ledningen i Idlib, det sista fästet för antiregeringsstyrkor i Syrien, såg en våg rulla in av radikala jihadister som inte har någon önskan om en fredlig lösning på den nästan nio år långa konflikten, sa det ryska utrikesministeriet idag på torsdagen. De flesta av attackerna utförs av Hayat Tahrir al-Sham, den senaste iterationen av al-Qaida i Syrien.

Området utropades till en de-eskaleringszon enligt avtalet mellan Ryssland och Turkiet. I mitten av januari försökte ryska och turkiska styrkor införa en "tystnadsregim" där, men attackerna eskalerade bara.

Erdogan krävde på onsdagen att Damaskus skulle dra tillbaka sina styrkor från turkiska utposter i Idlib i slutet av månaden och hotade att annars använda våld på annat sätt. Ultimatumet kommer efter en incident där flera turkiska trupper dödades i området efter att en konvoj kom under syrisk artillerieldgivning. Moskva sa att sammanstötningen inträffade på grund av den turkiska sidans misslyckande med att varna om deras truppers rörelse.

Cavusoglu sade att Turkiet och Ryssland kommer att diskutera sätt att lösa situationen och i slutändan säkerställa en varaktig vapenvila. Tidigare sa den ryska utrikesministern Sergey Lavrov att Ankara misslyckades med att skilja den "väpnade oppositionen" från terroristerna i Idlib. Man kan dessutom livligt föreställa sig att den Djupa Statens element i de egna leden upplever en ökande stress, vilket inte exakt kan tros verka lugnande på situationen. Detta gäller både Turkiet och Syrien.

Moskva anklagade därför terroriststyrkorna, som inte har för avsikt att arbeta för fred, för det fortsatta våldet i nordvästra Syrien och säger att Damaskus inte har något annat val än att bekämpa de militanta som genomför raider från Idlib.

RT.COM
Ankara expects Moscow to apply pressure on Damascus to cease military operations in the contested province of Idlib, Turkey’s foreign minister said after a deadly incident in which Turkish troops were killed.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram