USA: s president Donald Trump säger att Bryssel oundvikligen kommer att gå med på att förhandla fram ett nytt handelsavtal med Washington eftersom samtal mellan de båda sidorna sedan länge har stannat av.
"De kommer att göra en överenskommelse, för de måste. De måste. De har inget val," sa Trump till CNBC på onsdagen på sidan om World Economic Forum (WEF) i Davos, Schweiz.
EU och USA har varit låsta i en handelstvis sedan 2018, då USA sanktionerade europeisk stål- och aluminiumimport med ytterligare tullar. Bryssel kontrade med extra tullar på en rad amerikanska varor, från jordbruksprodukter till stål, aluminiumvaror och tillverkade varor.
"Vi har haft ett enormt underskott i många, många år, över 150 miljarder dollar med Europa," sade Trump på onsdagen.
Efter att Världshandelsorganisationen tillkännagav att EU tillhandahöll orättvisa subventioner till flygplanstillverkaren Airbus och därmed hindrade försäljningen av den amerikanska rivalen Boeing, införde Trump ytterligare tullar på 7,5 miljarder dollar i värde från EU förra året.
USA har hotat att höja de befintliga avgifterna och inkludera nya artiklar i sin tullista. Förra veckan utlovades enligt uppgift att slå mot känsliga europeiska industrier, liksom Tysklands bilexport med 25 procents tullar. Han upprepade BTW hotet under årsmötet i Davos.
”Vi räknar med att kunna göra en överenskommelse med Europa. Och om de inte gör en överenskommelse så kommer vi verkligen att betrakta det som mycket stark illvilja ” sade Trump på sidan av WEF-mötet när han tillfrågades om planerna på att införa biltariffer på EU-import. Han missade inte heller möjligheten att åter nämna hur "dåligt" USA har behandlats "som land i många, många år gällande handeln."
På tisdag träffade Trump Europeiska kommissionens president Ursula Von der Leyen för att diskutera de spända handelsförbindelserna mellan de två sidorna. Mötet gav emellertid inga konkreta resultat, men EU: s tjänsteman sa att hon hoppas att "delta i en positiv agenda mellan USA och EU i handeln, såväl som inom teknik, energi och mycket mer."
Han vet nog inte alls vad han gör och EU kommer säkert inte alls att haverera i sin nuvarande form och struktur......
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.