Carl Norberg skriver:
november 16, 2009 kl. 7:36 e m
Men Tanja, du tror inte att det finns en risk att du försöker att upplysa bocken som vaktar örtagården, att han skall se upp med bockar som äter upp örterna.
Jag vill påstå att partistrategernas spinnande kan vara betydligt mera avancerade än dessa gamla Sykes-Picot(Divide et impera) trick. Jag känner åtminstone till ett par spinn som håller betydligt högre nivå än dessa.
Jag blir mer och mer åt hållet att det nog inte är möjligt att ändra på systemet genom att ändra på politikerna och tro att folket skall slippa engagera sig eller ta ansvar för sina val.
Det vill nog till att folk tar ansvar för sina val och vidare engagerar sig, huruvida detta som förändring kommer mer eller mindre påtvingat återstår möjligen att se.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.