Exploaterade Norrlänningar

2019-08-21

Carolian //

" För i Norrland har vi ett Indien...

"För en privatperson i Hoting är nätavgiften per år 3 000 kronor dyrare än för en stockholmare – trots att det är från Hoting som elen kommer.

– Jag har en mil till tre olika kraftverk, och 500 meter till ställverket – men ändå ska jag behöva betala dubbelt så mycket som en stockholmare, säger Esbjörn Jacobsson, en av de ortsbor som fått nog.

Och det gäller inte bara Hoting. Under de senaste tre åren har Eons region Nord, som sträcker sig över delar av Hälsingland, Västernorrland och Jämtland, haft en prisökning på 126 procent.

– Vill man att den här landsdelen ska överleva? I så fall behövs en systemändring. Som det är nu används inte vinsten för att förbättra elnätet eller situationen för kunderna, utan går direkt till aktieägarna, summerar Hotingsborna."

OP.SE
För en privatperson i Hoting är nätavgiften per år 3 000 kronor dyrare än för en stockholmare –...

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram