Ericsson Utan Tårta

2019-05-17

"[...] om USA alls vill ha några 5g-nät, utan kinesisk hjälp, finns det inte så många alternativ utöver Ericsson och Nokia."

Om man med "inte så många" faktiskt menar "inga alls" så stämmer det bra ja.

Om man tror att investor utövar mindre kontroll över Nokia än Ericsson så stämmer det inte lika bra nej.

"[...] samtidigt som Trump satte sin monstruösa kråka på ännu en presidentorder [...]"

Surt surare surast sa räven ...   

”Ericsson är medvetna om presidentordern signerad av den amerikanska presidenten. För närvarande analyserar vi om det kan ha någon påverkan på Ericsson. Som ett globalt bolag med kunder i 180 länder så analyserar vi alltid potentiella effekter av ny nationell lagstiftning eller regeringsbeslut som riktar sig mot vår industri. Om det krävs kommer vi att vidta åtgärder för att tillmötesgå presidentordern”.

Ja, att det analyseras råder det inga som helst tvivel om.

Sa inte Macron något om långa planeringshorisonter förra fredagen när han gav Jakob den Franska Hederslegionen?...

NYTEKNIK.SE
Nu är det officiellt: Huawei och andra kinesiska telekombolag är inte välkomna i USA. Ny Tekniks Peter Ottsjö reder ut vad Trumps nationella nödläge innebär – och hur det påverkar Ericsson.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram