Maggot Den Lustiga

2019-05-15

Maggot är för lustig...

Under de senaste 50 åren har snabba framsteg gjorts inom vetenskapen. Framsteg som genererat växande klyftor mellan den offentliga kunskapen och den som ägs och används av den Djupa Staten. Tack vare biologi, neurobiologi och tillämpad psykologi, har ”systemet” haft en avancerad kunskap om människan både fysiskt och psykiskt. Systemet känner den vanliga människan bättre än den känner sig själv. Detta innebär att i de flesta fall har kontrollsystemet en högre och större makt över individen än individen själv.

Gunilla Thorgren gjorde en intervju för Pockettidningen R (nr 5 1984) med Gösta Bohman.

I denna intervju sa Bohman:

– Ett regeringspartis uppgift är att sitta kvar vid makten så länge som möjligt. Ett oppositionspartis uppgift är att komma till makten så fort som möjligt. När man har okunniga väljare, vilket vi har i Sverige, så tvingas man förenkla sitt budskap så till den milda grad att detta gör att vi tvingas föra ett resonemang som ibland överskrider sanningens gräns.Hade vi haft kunniga väljare, som visste vad det var frågan om, skulle vi aldrig kunna hålla på som vi gör.

Bilden kan innehålla: 1 person, text
Margot Wallström

6 tim

Public service-uppdraget är oerhört viktigt för en jämlik tillgång till fakta och kunskap om samhällsutvecklingen. Det är en av grundbultarna i vår demokrati. Därför blir jag väldigt bekymrad när stora lokala länsförbund inom Moderaterna beslutar om att stänga ned eller vill begränsa public service, som både M i Stockholms län och i Västra Götaland gjort. Det är okunnigt och fel, särskilt i en tid när falska nyheter och desinformation ökar och behovet av opartiskt granskande media är stort.

Sverige har haft public service sedan mitten av 1950-talet. Krav på oberoende och integritet gäller, innehållet ska vara självständigt från staten och andra maktgrupper i samhället. Informationen ska vara opartisk och saklig och programmen ska vara tillgängliga för människor i hela landet och tillgodose olika behov och intressen.

Granskande, opartisk och varierad information skapar grund för folkbildning och demokratiska samtal. Såväl barn som äldre, minoriteter och funktionshindrade, stadsbor och boende i glesbygd har alla ett kvalitetsutbud att ta del av. En stor majoritet av Sveriges befolkning tar därför del av public service, undersökningar visar att utbud och kvalitet uppskattas brett. Medieforskare konstaterar därtill att public service fyller en viktig funktion för människors kunskaper om politik och samhälle.

Moderaterna måste från nationellt håll gå ut och tydligt ta avstånd från ett förbud mot public service. Att säga att frågan ska lyftas på förbundsstämman i höst är inte tillräckligt. Ett avståndstagande är särskilt viktigt i den tid vi nu lever i, när krafter runt om i Europa vill stänga ned eller kväva oberoende media. Sverige kommer inte att medverka till en sådan utveckling.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram