Ljudeffekt

2019-04-29

Nämen har man sett, detta fanns ju redan för länge sedan....

Vidare så är det väl i alla fall så att om effekterna - hälsoriskerna från dessa vindkraftverk inte ens har utretts direkt gällande människor, så är de miljömässiga aspekterna knappast att betrakta som helt klarlagda.

Om man vill uttrycka sig lite snällt..

"Det är alltså inte fråga om en buller­skada i traditionell mening utan en effekt av att ett konstant pulserande ljudtryck ständigt ändrar trycket i innerörat och retar sinnesorganen där. Man kan likna det vid ett pulserande eller flimrande ljus – många besväras inte märkbart medan personer med sensorisk överkänslighet kan få besvär. Flimrande ljus kan som bekant till och med utlösa epilepsi. På samma sätt utlöser det ständigt pulserande, icke hörbara infraljudet från vindkraftverk betydande besvär hos personer med central sensorisk överkänslighet. Dessa besvär kan bli kroniska, invalidiserande och leda till ångest och depression och öka risken för hjärtinfarkt."

LAKARTIDNINGEN.SE
Vetenskaplig tidskrift inom medicin samt organ för Sveriges Läkarförbund.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram