Säger Det Mesta Om Mycket

2019-03-22

Titta Sidney dyker äntligen upp igen...

Den 29 januari 2009 skickade Blumenthal Hillary Clinton ett memo med titeln "Good Cop, Bad Cop", där Blumenthal informerar Clinton om att hans källor säger att en "attack" på Obama: s utnämning av tidigare senator George Mitchell som särskilt sändebud till Mellanöstern var "samordnad av judiska institutionella ledare och noggrant skriven." Också citerat är Mitchells "arabiska härkomst" vilket gör honom "politiskt sårbar". Blumenthal berättade för Clinton att alla konversationer hon hade med Netanyahu "flyter direkt och omedelbart tillbaka till toppen av (i USA) judiskt ledarskap. "

Dokumenten som erhållits av Judicial Watch - avslöjar också att en Clinton-medhjälpare varnade för att Hillary var i "fara" för att bli "avskräckande för judiska organisationer, i den judiska pressen och bland falska neokonservativa medier" som ett resultat av politiska utspel av "Bibi och det judiska ledarskapet."

I ett e-postutbyte mellan Clinton och Lanny Davis erbjuder sig Davis att vara den privata backup-kanalen för Clinton till att kommunicera med Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

Ja det säger väl det mesta om inte bara det elektroniska kommunikationsklimatet....

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram