Steven Mnuchin har alltså kontaktat företrädare för landets största banker i vad som tolkas som ett försök att lugna nerverna på marknaden. Men det verkar jättekonstigt nog inte ha bidragit till att minska oron.
– Sådana saker får ju alltid exakt motsatt effekt, man börjar undra varför han gjorde det. Det är sådana saker som får marknaden att bli orolig och då säljer man av, säger en svensk expert från Tankesmedjan Mordors Vänner.
Han tror att även den fortsatta handeln under december kommer att bli orolig. Han framstår ju som ett riktigt geni....
Under gårdagen fortsatte alltså Donald Trumps bråk med den amerikanska centralbanken Federal Reserve. Trump skrev på Twitter att centralbanken är det enda problemet för den amerikanska ekonomin - det är ju hur som helst det enskilt största problemet. Han skrev bland annat också att banken inte har någon känsla för marknaden eller förstod nödvändiga handelskrig.
Vilket såklart är helt sant eftersom själva syftet med FED och det innevarande systemet faktiskt rent mekaniskt funktionsmässigt är att berika allt snävare enskilda intressen alltmer på alltfler människors bekostnad.
Trump avslutade sitt inlägg med att jämföra centralbanken med en duktig golfare som inte får bra resultat "eftersom han har inte känslan – han kan inte putta".
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.