Neutralitetssyfte

2018-12-25

Att vara neutral syftar till att själv kunna dra maximal nytta av alla parter i en konflikt - neutrala länder vinner på alla krig.

https://www.facebook.com/CarlJNorberg/posts/10215878352526536

Fanny Natasha Donef Förutom som Sverige; som Schweiz vars banker har riktigt feta konton? Fast där sätter människor från hela världen in pengar....lånar nog inte.
Frågar en okunnig 🙂
Carl Norberg Sverige och Schweiz är vad de är sedan detta...
https://sv.wikipedia.org/wiki/Wienkongressen?fbclid=IwAR1TrS_pIG0AuQY2XX-dqh6kZb9lfpVsT_kBlCeOuoCKlbuQ9FnXsIGRWWk
I det skall man betänka att kolonialväldesmakterna - kompanierna - hade växt sig oerhört ekonomiskt starka och var redan en internationell entitet.

Ungefär vid denna tid så försvann det svenska ostindiska kompaniet från de kinesiska hamnrullorna - men man var där på plats ändå - så det ser i alla fall ut som att man gick under jorden då. Började verka utan att synas med andra ord, man dök upp igen i och med slutet på Opiumkrigen, en rad länder som inte deltagit i kriget slöt också handelsavtal med Kina, däribland Sverige-Norge som slöt fördraget i Kanton i mars 1847 och Enskilda banken bildades 1856.

Så vid denna tid när Norge var svenskt, så satt de som allra senast fast i den underliggande ekonomiska struktur som skulle komma att bilda den Djupa Staten.

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram