Djupt Olagligt Ljugande

2018-10-19

Tjaaaeee, nu drar det verkligen ihop sig och att inte Donald Trump har kunnat avklassificera detta beror givetvis på att det skall koordineras i tiden för att ge bästa möjliga effekt - givet då att han själv inte i grund och botten främst verkar för den Djupa Statens fortlevnad, vilket många fortfarande tycks tro. Men han lär ju i så fall ändå inte helt ha kunnat missa att till exempel Judicial Watch existerar och vad organisationen håller på med för någonting.....

Vi börjar faktiskt att tröttna på att behöva förklara just den hyfsat uppenbara detaljen...

Om inte Donald Trump gör vad han skall, så kommer Tom Fitton och Judicial Watch, eller någon annan aktör ändå att tvinga honom att göra det, så enkelt är det bara, punkt.

Men tillbaka till Hillary och hennes kommande frånfall ner från den politiska scenen - något som inte obetydligt kommer att påverka det mest Clintonsoroslojala landet på jorden.

Nu visar det sig alltså att Obamaadministrationens Utrikesdepartement obestridligen har ljugit för att skydda Hillary Clinton och så är det bara med den saken, punkt.

Konsekvenserna av detta kommer naturligtvis att bli enorma, eftersom det är just vad som eftersträvas att de skall bli för den Djupa Statens vidkommande och nu börjar en tid som kommer att bli mycket omvälvande för alltfler människor.

Vi ger det sista ordet till Judicial Watch President Tom Fitton, som var närvarande vid utfrågningen, när han drev detta mot Vita huset för att få svar.

"President Trump borde fråga varför hans utrikesdepartement fortfarande vägrar att svara på grundläggande frågor om e-postskandalen gällande Clinton," sade Fitton.

"Hillary Clintons och Utrikesdepartementets e-post hantering missbrukade FOIA, domstolarna och det amerikanska folks rätt att veta."

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram