Informationsfördel

2018-09-03

Verklighetens gemensamma nämnare är att den existerar bara nu för oss alla, vilket är den enda tidpunkt när vi kan uppleva våra känslor, vilka i sin tur skapas av våra känslogrundande värderingar. Individen måste ovillkorligen nu ta ett steg från att vara filosofiskt materialistiskt orienterad till att bli filosofiskt idealistiskt orienterad.

Vilket alltså innebär att sträva efter ett ouppnåeligt ideal - att alltid förbättra sig ur perspektivet av det större goda - i ljuset av den växande insikten om vad som utgör det större goda, samt vetskapen om att aldrig själv kunna nå fram, bli fullkomlig, allt - gud.

Resan måste nu bli målet är ett annat sätt att uttrycka detta, eller så kommer vi att gå under till stora delar i ett växande själsligt mörker och armod - eftersom självet bara är en ögonblicksbild av själen över tid och ändrar sig inte självets själviska roll inom ögonblicksbilden, så krymper ju uppenbarligen själen och känslolöshetens tomhet breder ut sig - meningslöshet, då ett liv utan känslor blir utan mening.

Etablissemanget vet nu att detta är deras politiska skymning och att skymningen ger vika för kvällen.

Och ändå fruktar etablissemanget framför allt att en ny och annan sol stiger upp - ljuset av upplysning om tingens ordning i verkligheten, som skapar det alltmer växande allmänna medvetna medvetande som gör alla deras bedrägerier omöjliga.

Enskild nyttomaximering bygger på upplevd informationsfördel...

40636361_10215054656374647_3969359434378903552_n.jpg

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram