Många saker kan man anklaga Bibi Nethanyahu för, men att vara omedveten om hur det politiska spelet nu spelas är inte en av dessa saker, varför han helt följdriktigt vet vad som kommer - och att det kommer snabbare om Hizbollah gör ett bra val och Donald Trump drar sig ur kärnkraftavtalet med Iran.
Således:
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu sade att Israel inte försöker förvärra situationen, men "är redo för vilket scenario som helst".
På tröskeln till sitt besök i Moskva, som planerats till den 9 maj, upprepade Netanyahu att Israel inte skulle tillåta påstådd iransk militär närvaro vid dess norra gränser, även om det leder till militära handlingar.
"Möten med den ryska presidenten är alltid viktiga för Israels säkerhet och när det gäller samordning mellan israeliska och ryska stridskrafter ... men veckans möte kommer att vara särskilt viktigt mot bakgrund av Irans ansträngningar att förankra sig i Syrien", sade Netanyahu vid ett möte i Knesset.
Att Kina måste backa upp Ryssland, som måste backa upp Iran, som måste backa upp Hizbollah - är nog inte mindre viktigt ur Israels perspektiv i ljuset av dagens val i Libanon.
https://sputniknews.com/world/201805061064189821-netanyahu-putin-meeting/
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.