Opinionsbildningsutveckling

2018-04-16
Det förefaller ännu alltså som att ingen dödades under attacken och att den enda skada som gjordes var att ett antal civila byggnader - framför allt de hos det syriska vetenskapliga centret i Damaskus - som enligt de syriska myndigheternas upplysningar - Varsamt(!) varnades av Ryssar, västerländska media-rapporter och president Trumps tweets - hade evakuerats tre dagar tidigare.

I begreppet "varsamt" ligger det alltså en undermening om ett motstående intresse som inte skall störas.

Under tiden verkar ingen del av de syriska väpnade styrkorna ha skadats åtminstone. Där insatsen på Al-Shayrats flygbana i fjol gjorde åtminstone lite skada på basen och förstörde några flygplan, så har den senaste insatsen inte skadat en enda reguljär enhet eller material.

Sådant sker bara med fullt uppsåt som grund.

Hizbollahs generalsekreterare Sayyed Hassan Nasrallah släppte ett tv-tal på söndagen som diskuterade ett antal ämnen, inklusive det senaste amerikanskt ledda angreppet på Syrien.

Hizbollah började talet genom att beröra det libanesiska valet och den politiska turbulensen i Beqa'a-dalen.

Efter sina kommentarer om valet i Libanon riktade Hizbollah-ledaren sin uppmärksamhet åt Syrien och de senaste amerikanska attackerna.

"Någon som fortfarande tänker på Syriens sammanbrott som till förmån för Förenta staterna och Israel, eller något annat land, är vansinnig", konstaterade Nasrallah.

I den meningen säger Nasrallah vad människor i Mellanöstern nu behöver höra - ett underliggande intresse som allt detta gynnar på bekostnad av länders intressen.

"Intresset för befolkningen i denna region är att leva med den syriska dimensionen," underströk han och upprepar att fördelen för bekaa-medborgarna ligger i återgången till samexistens med deras syriska grannskap, ett faktum som också kräver att alla provokationer mot Syrien upphör. Alltså handen pekar nu mot Israel.

Med hänvisning till den amerikanska attacken mot Syrien uppgav Nasrallah att dess tidpunkt var kopplad till ankomsten av utredare från Organisationen för förbud mot kemiska vapen (OPCW) och tillade att "Trump visste att det som hände i Douma var enbart spel så de "skyndade" på attacken."

Varför det nu, visserligen fortfarande osynligt för många, måste vara så att detta utgör en större del av en vittomfattande reflexiv kontrollstrategi som då åtminstone även inbegriper England-Skripalfallet-Hillary Clinton och Obamaadministrationen! Detta eftersom tiderna faller ut parallellt som de gör enligt samma mönster och riktning - så antingen sker allt av en slump, eller så är någonting planerat av en anledning med ett större syfte någonstans.

Nasrallah lovordade sedan den syriska militärens militära prestationer och hyllade dem för att försvara sitt land.

"Motståndsaxeln, liksom Ryssland, var redo för alla händelser som rör den amerikanska insatsen mot Syrien", berättade Nasrallah.

Han är ju inte exakt känd hos någon för att ljuga och varje ord är därför också vägt till mikropunkter i skrift, det är det bra att hålla i åtanke vad gäller inte minst Hassan Nasrallah.

"Om aggressionens mål var att höja de väpnade terroriststyrkornas moral, så inträffade motsatsen. Det skapades mer frustration och besvikelse bland den syriska oppositionen och vissa andra länder. När det gäller att höja Israels moral, hände det inte heller, eftersom den israeliska bedömningen av aggressionen var ett nollresultat, förklarade Nasrallah.

Missilangreppet som opinionsbildningsmässigt gjordes av USA, Storbritannien och Frankrike fortsätter alltså att utvecklas till vad det redan var i verkligheten, omskrivet i ljuset av denna, till vad var det vi sade och som aldrig kom ens i närheten av de ägardirektivstyrda opinionsbildningsmedierna.

30728280_10214038242364932_716211257174130688_n.jpg

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram