Inte I Sverige

2018-04-03

Denna kom ju verkligen fullkomligt oväntat och kommer naturligtvis att glädja både MSB och Facebook alldeles särskilt, även om detta för all del bara är anslaget till vad som komma skall.
Tele-Kommunikationsinfrastuktur är ju vad det är och det saknas idag alltså inte särskilt mycket allmänt medvetet medvetande, fram till insikten om var kontrollen över denna faktiskt måste ligga för att kulissen av "demokrati" ens skall kunna misstas för att vara trovärdig.
Ja inte i Sverige då förstås, där nu utvecklingen av opinionsbildningen går åt andra hållet som en konsekvens av att enskilda intressen finns institutionaliserade som bärande funktioner i samhället bakom kulisser av allmän nytta.

Democrat Senator thinks it’s time to regulate Facebook

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram