Det ökande skuldsaldot blir alltmer ekonomiskt destruktivt genom att det förr eller senare - nu, när räntan i systemet av trovärdighetsskäl inte kan sänkas mer - avleder en allt större mängd betalningsmedel från produktiva investeringar för att betala ickeproduktiva betalningar - räntekostnader.
Betydelsen av skuldtillväxt gentemot den ekonomiska tillväxten är alltför uppenbar för att kunna förbises, vilket framgår av nedanstående.
Sedan 1980 har den totala skuldökningen ökat till nivåer på räntekostnaden som för sedan lång tid utnyttjar hela den ekonomiska tillväxten. Medan den ekonomiska tillväxten nu är på de lägsta nivåerna som uppmätts så fortsätter den allt snabbare växande skuldsättningen att avleda allt mer betalningsmedel från produktiva investeringar till finansiella kostnader för skuld och ickeproduktiva kostnader.
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.