Det religiösa kommer med tiden att överlåtas till de som är mer sekulära - realpolitiskt orienterade....
I sin strävan att förbättra Saudiarabiens dåliga rykte och därtill förknippade bild och istället projicera kungariket som en oidentifierad form av måttlig islam, så har den Saudiska kronprinsen Mohammed bin Salman antytt att han ser ett moderat snarare än ett extremt konservativt samhälle framför sig, men inte ännu ett sådant där medborgarna är helt fria att göra alla personliga, än mindre politiska val själva. Om inte annat så begriper han ju att den Djupa Staten, i så fall enkelt återetablerar sig och en mer friktionsfri övergång blir därmed omöjlig - man måste ta denna övergång i tillräckligt små steg och man måste utnyttja det fönster till förändring som nu skapas i tiden.
Prins Mohammeds vision, dock inte utstakad i detalj, verkade ändå tydlig i en intervju med CBS News 60 minutes, hans första med ett västerländskt tv-program, på tröskeln in till en treveckors resa som tar honom över hela USA.
Den resan är utformad för att cementera förbindelserna med Trump administrationen, efter uppsägningen av Utrikesminister Rex Tillerson, som av Prince Mohammed och hans Förenade Arabemirats motsvarighet, Mohammed bin Zayed, ses som "mindre" entusiastisk över deras hegemoniska designs för en sträcka av mark som sträcker sig över Mellanöstern från Afrikas horn till Sydasien, inklusive den tio månader gamla diplomatiska och ekonomiska bojkotten av Qatar som Saudi-UAE bedriver.
Man kan också se det som att T.Rex historia i oljebranschen inte nödvändigtvis far väl av ett reformerat Saudi....
Besöket kommer alltså knappt en månad innan Donald Trump måste bestämma huruvida USA ska dra sig ur det internationella avtalet från 2015 med Iran för att "minska" den islamiska republikens kärntekniska program. Ett tillbakadragande kan leda till att avtalet kollapsar, vilket alltså ändå inte spelar någon som helst roll för någonting alls i sak, för Iranskt vidkommande.
Därför också:
"Saudiarabien vill inte förvärva några kärnvapen, men utan tvivel, om Iran utvecklade kärnvapen, så kommer vi att följa så snart som möjligt." berättade Prins Mohammed, som är fastlåst i ett religiöst existentiellt slag mot Iran, för CBS.
Sekularisering på båda håll lär därför också komma att helt eliminera den frågeställningen vad det lider.
Det är också avsett att projicera kungariket som i ett led av moderation snarare än som en promotor av islamisk ultra-konservatism och som en nyskapande modernitet som leds av en ung reformistisk anda men ändå med en autokratisk inbjudan till tålamod. Det är en balansakt värd respekt. Annat gives sannolikt inte som möjlighet ur perspektivet av det socialpsykologiska utvecklingsläget och de möjliga interventionerna från den Djupa Staten.
Vid ett möte i Vita huset med Donald J, Trump, på den första dagen av sitt besök, präglades både Prins Mohammed och USA: s Presidents uttryck därför av klar översignalering - med pekbilder och insinuationer om enorm rikedom, om de ekonomiska fördelarna med de två ländernas förhållande. Alltså fördelarna med massiv amerikansk vapenförsäljning och andra erbjudanden, inklusive kärnvapen försäljning som uttrycktes skulle innebära att amerikanska skyddsåtgärder kan minskas genom att kungariket själva ges rätt att berika uran. Båda ledarna hävdade att avtalen skulle öka sysselsättningen avsevärt både i Saudiarabien och i USA.
Vad det skulle göra för regionen i övrigt i allmänhet och gällande Iran i synnerhet, blir i ljuset av ovanstående uppenbart när det kommer till kärnvapenfrågor. Den frågan utgår därmed från den geopolitiska dagordningen, alldeles oavsett vad sedan Israel och AIPAC anser.
Förutom Donald Trump har Prins Mohammed planerat att träffa, inte minst för sina syften att bekämpa den Djupa Staten, medlemmar i kongressen, tankesmedjor, akademiker, oljekoncerner, affärsmän och företrädare för Silicon Valleys högteknologiska industri och Hollywood....girighet är nämligen bara vad det är på den filosofiska materialismens falska solidaritetsaltare. Med MbS på båten så är ju nämligen tillgången på kostnadsfri dollarvaluta obegränsad....
Både Prins Mohammed och Donald Trump måste ju i alla fall utåt sett visa upp "ekonomiska framsteg" för att öka eller stadfästa sin popularitet i hemmaopinionen. Kronprinsen måste demonstrera för Saudi att han är på plats för att stanna som ledare, trots att han har dragit på sig internationell kritik genom "sitt" uppförande angående det förödande treåriga kriget i Jemen, att hans inhemska makts tillkomst grundar sig på en "anti- korruptionskampanj," kungarikets långvariga stränga politiska och sociala restriktioner och dess fyra-decennium långa globala stöd till ultra-konservativ sunnisekteristisk islam.
Utöver oro över den höga civila olycksfallsfrekvensen i Jemen och kriget som har skapat en av världens värsta nuvarande humanitära kriser, så räddar det nog därför ändå många från att få potentiellt destabiliserande anti-saudiska känslor om bara vapnen tystnar. Detta vet MbS mycket väl.
Dessa potentiellt destabiliseringsskapande rädslor förstärks dock av nödvändiga opinionsbildningsmässigt motsägelsefulla saudiska åtgärder. Medan å ena sidan han pantsätter miljarder dollar i bistånd så tillåter MbS åtminstone lite lättnad att komma in i landet, men samtidigt har Saudiarabien förvärrat krisen i landet genom att utvisa tiotusentals jemenitiska arbetstagare de senaste månaderna. Men det var nog lika bra så kan man anta...möjliga anledningar saknas det ju inte.
Prins Mohammed måste dock också visa hemma att han kan locka utländska investeringar, trots arresteringen i november av hundratals ledande medlemmar av den härskande Al Saud-familjen, framstående affärsmän och högt ställda tjänstemän och det rapporteras att åtminstone några av dem blev misshandlade och torterades under sin internering....
I detta gäng finns alltså Bandar Bin Sultan....
De "flesta" fångarna släpptes efter överlåtelse av tillgångar och / eller att de betalade stora summor pengar. Regeringen sa att den förväntade sig att få in 100 miljarder dollar från tillgångarna.
Att Saudi saknar redovisningsplikt för sina innehavda amerikanska statsobligationer, är nu alltså ett perspektiv värt att dra sig till minnes, när petrodollardöden står för dörren!
Prins Mohammed förstärker bilden av sig själv hos omvärlden genom att vända tillbaka Saudiarabien till en slags form av måttlig islam; och efterhand och möjlighet tvinga landets ultra-konservativa religiösa etablissemang att stödja sina reformer; vilket mer än bara antyder att kungariket kommer stoppa sin massiva globala finansiering - vidarefinansiering, av sunnimuslimsk ultra-konservatism, för att kunna motverka - balansera - Irans revolutionära iver att sekularisera sig. Vidare så gäller övergivande av kontroll över den saudiarabiska stora moskén i Bryssel - vilket Erdogan passande nog lär skrika högst om; att bevilja kvinnor rätt att köra bil, att gå med i militären, att delta i manliga idrottsevenemang och att skapa en modern underhållningssektor...
Men detta måste givetvis ske i steg för att det inte skall spåra ur och krafter som vill bistå till urspårning är således vad som hela tiden effektivt måste motverkas.
Så trots sin djärvhet så har Prins Mohammed ändå tvingats skicka blandade budskap om hur långt han är beredd att gå. Kvinnor och män blandar sig på konserter och teaterspel men är segregerade i de tre sportstadions som har blivit deklarerade öppna för kvinnor. Det går inte att gå för fort fram utan att systemet destabiliseras för mycket.
Så medan kronprinsen har varit helt avgörande i sin maktutövning, har han därför ännu inte heller sagt ett enda tydligt ord om att lyfta Saudiarabiens system av manligt förmyndarskap som ger släktingar kontroll över sina liv. Det är fortfarande tydligen ett allt för långt steg på för kort tid, fortfarande. På samma sätt finns det ingen indikation på att könsuppdelning i restauranger och andra offentliga platser kommer att lyftas inom kort. Bara tänk tanken på vad införandet av ett förbud mot att se på fördummande TV-programmering i Sverige skulle ge för effekter i människor känsloliv.
Så tillfrågad om förmyndarskapet, undvek därför Prins Mohammed särdrag. "Idag har saudiska kvinnor fortfarande inte fått sina fulla rättigheter. Det finns rättigheter som anges i islam som de fortfarande inte har. Vi har kommit mycket långt och har en kort väg att gå, "sa han. Omskrivet - bit ihop lite till, det blir bättre!
Vidare:
"Vi har extremister som förbjuder blandning mellan de två könen och som inte kan skilja mellan en man och en kvinna, ensamma eller tillsammans och de är tillsammans på en arbetsplats, säger alltså prins Mohammed.
Kronprinsen erkände också vidare att kvinnor hade rätt att bestämma vad de skulle ha på sig, om deras kläder var "anständiga, respektfulla kläder så som män". Han definierade inte vad som skulle vara anständigt, men insisterade på att det inte behövde vara "svart abaya eller ett svart huvudduk. "
Utan tvekan ger prins Mohammeds sociala reformer och utlovade ekonomiska förändringar honom betydande stöd för hans multimiljonon-dollar PR-blitz. Det får honom till att få öppet opinionsbildningsmässigt stöd av Vita huset, som motverkar den Djupa Staten!
Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.