Djupt Dilemma

2018-03-20

Den Djupa Staten är naturligtvis tillräckligt strategiskt slipad för att hålla sig med olika opinionsbildningsmässiga försvarslinjer, som till exempel religiös tillhörighet inom det politiska etablissemanget, för att mer effektivt kunna motverka angrepp på sig själv och systemets ovillkorliga inre mekaniska funktion - i och med vad som utgör betalningsmedlets inneboende funktion och dennas effekter på samhällsutvecklingen.

Dock är det också så att människor som är före sin tid också förstår mer, varför det finns anledning att återigen fundera över svenskt deltagande i att mörda Khadaffi och om det möjligen kan ha varit så att målangivelser var mer viktig än annars vid det tillfället....av någon anledning.

Att Anglozionisthegemonin bygger på hållhakar är uppenbart, så det finns inte anledning att klandra metodvalet, men i detta så var Khadaffi för sen på bollen för att själv hinna få se effekterna, tyvärr.

Men att Sarkozy nu åker in under Anglozionisthegemonibussen är uppenbart och anledningen är som alltid fokusförskjutning och i detta fall med all sannolikhet även risken för att Sarkozy skulle göra en Lindsay, men nu kommer det nog snart därför också en nyhet från Frankrike om en fråga av "judisk" natur....som syftar till att skapa opinion i en eller annan riktning.

Det därför intressanta nu är den Djupa Statens dilemma - att Sarkozy kommer att göra en Lindsay om det är så att det är underrättelsetjänstkollektivet som har börjat att vända sig i självbevarelsedrift och uppgifterna kring Gadaffis död har börjat att cirkulera.

Former French President Nicolas Sarkozy has been placed in police custody over alleged Libyan aid to help fund his 2007 presidential election campaign, Reuters…
rt.com

Visa ditt stöd till det informationsarbete Carl genomför

Swish

Scanna QR eller skicka till 076-118 25 68. Mottagare är Caroline Norberg.

Patreon

Här kan du visa ditt stöd genom att bli månadsgivare på Patreon.

Swish

Bidra genom att Swisha till 076-118 25 68, mottagare är Caroline Norberg.

De Fria

Besök folkrörelsen som jobbar för demokrati genom en medveten och upplyst befolkning!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram